אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > ראשי עיר > גולדה מאיר
ראשי עיר
 
גולדה מאיר
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
ארכיון תל-אביב-יפו

לא רבים יודעים כי גולדה מאיר, לימים האישה הראשונה והיחידה בראשות  ממשלת ישראל, כמעט הייתה גם האישה הראשונה בין ראשי העיריות בארץ.

 

ב- 1955 החליטה מפלגת מפא"י להעמיד את גולדה מאיר בראש סיעתה בבחירות לעיריית תל-אביב יפו. היעד היה ל"כבוש" את העיר, לאחר שכל השנים הייתה בידי מפלגת הציונים הכלליים ומפלגות קרובות אליה (מה שנקרא אז "מפלגות אזרחיות"), למעט שלוש שנים בהן ראשות העירייה הייתה בידי דוד בלוך. מול גולדה התמודד ראש סיעת הציונים הכלליים חיים לבנון, ממלא מקום ראש העירייה, שנתמנה לתפקיד  לאחר פרישתו של ישראל רוקח עקב מינויו לשר הפנים. ב- 1955 היה כבר  לגולדה  ניסיון ציבורי עשיר במועצת הפועלות, במחלקה המדינית של ההנהלה הציונית, כציר ישראל בברית המועצות וכשרת העבודה והביטוח העממי בממשלת ישראל הראשונה. במצע הבחירות הבטיחה גולדה תמיכה בעולים החדשים ובשכבות החלשות וחלוקה צודקת יותר של המיסוי והמשאבים העירוניים בין יפו והשכונות לבין האזורים המבוססים בעיר. עפ"י תוצאות הבחירות זכתה מפא"י להיות הסיעה בגדולה ביותר.

 

ב-5 בספטמבר 1955, נתכנסה המועצה החדשה לישיבה על מנת לבחור ראש העיר. הוצעו שלושה מועמדים: חיים לבנון קיבל 8 קולות (של נציגי מפלגתו). גולדה מאיר - 13 קולות (של מפלגתה ושל אחדות העבודה ופועלי ציון ומפ"ם), ומשה איכילוב קיבל 5 קולות של סיעת חירות.  נציגי אגודת ישראל, מק"י והפרוגרסיבים, עם נציג אחד לכל סיעה, נמנעו. שני נציגי החזית הדתית-לאומית לא נכחו בהצבעה, ונכנסו לאולם רק אחריה. על-מנת להיבחר לראש העירייה בהצבעה ראשונה היה צורך ברוב מכריע, כלומר, לפחות 16 קולות. המשך ההצבעה נדחה למחרת.

 

ההצבעות השנייה והשלישית  שהתקיימו למחרת, התחילו באיחור, מפני שלבנון היה עסוק במו"מ בביתו עם נציגי הסיעות הדתיות. גולדה הציתה סיגריה אחרי סיגריה. לגולדה מאיר הייתה מובטחת תמיכה של 14 נציגים (עם מק"י) וללבנון 13 (עם חירות). השאלה הייתה כיצד ינהגו נציגי המפלגות הדתיות ונציג המפלגה הפרוגרסיבית. אגודת ישראל התנגדה מכל וכל  לבחירת אישה כראש עירייה. נציגי המזרחי והפועל המזרחי התנו את תמיכתם בגולדה בביטול הנסיעות בשבת בחיפה. מפא"י סירבה. גולדה קיוותה כי הפועל המזרחי  בתור מפלגת פועלים תתמוך בה בסופו של דבר. אולם גם הם הסתייגו מבחירת אישה לראשות העיר.

 

בהצבעה הרביעית והמכרעת הוצעו רק שני שמות: "מי בעד גברת לבנון?" שאל חיים לבנון העייף, לקול צחוקו של הקהל. 16 קולות הצביעו עבורו: הציונים הכללים, חירות והדתיים. מפלגות השמאל נתנו 14 קולות לגולדה מאיר. נציג הפרוגרסיבים נמנע.  מאוכזבת מן התוצאות אמרה גולדה מאיר בנאומה : " בארץ זו של חנה סנש מעיזים בשנת 1955 להעלות מחדש את הארגומנטציה החשובה הזו שאין זכות שווה לאישה במדינת ישראל".

 

בשנת 1984, לאחר שהייתה ראש ממשלת ישראל ולאחר מותה כיבדה עיריית תל-אביב יפו את גולדה כשקראה על שמה גינה ואת מרכז האומנויות.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת