אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > ראשי עיר > משה שלוש
ראשי עיר
 
משה שלוש
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה

מרשימות ראשי העיר של תל אביב נעדר לרוב מי שנבחר ע"י מועצת העירייה  לראש עיריית תל אביב לאחר מות מאיר דיזנגוף  - משה שלוש.

 

משה שלוש, בן למשפחת מייסדי נווה צדק ותל אביב, היה המועמד השני ברשימה העצמאית של מאיר דיזנגוף שרצה ב-1935 לבחירות למועצה השישית של עיריית תל אביב. משה שלוש עמד גם בראש לשכת המסחר ישראל-פולין, יסד אגודת ידידות ישראל-צרפת, כיהן כקונסול בולגריה והיה ממייסדי התזמורת הארצישראלית (לימים התזמורת הפילהרמונית). הוא נבחר למועצת העירייה לראשונה ב-1928 מטעם רשימת הספרדים.

 

לאחר הבחירות נוצר שיוויון כוחות בין ימין ושמאל במועצה. בשל  העדרותו התכופה של דיזנגוף בשנתו האחרונה מפאת מחלתו הגיעו שני הצדדים להסכם, לפיו ימלאו את מקומו בהיעדרו על פי רוטציה ישראל רוקח, עד 30 בספטמבר 1936 ומ-1 באוקטובר עד סוף מרץ -  דב הוז, איש סיעת הפועלים. דיזנגוף נפטר ב29- בספטמבר 1936, והיה צורך להחליט מי יירש את מקומו. גוש הימין רצה בראשות העירייה את ישראל רוקח ואילו סיעת השמאל הציעה את משה שלוש. היא נימקה את הצעתה בכך שבחירה במשה שלוש הבלתי מפלגתי, תאפשר להמשיך ולקיים את האיזון העדין בין ימין ושמאל בעירייה.

 

ב-19 וב-20 באוקטובר התכנסה המועצה להצבעה. משה שלוש נבחר ברוב של 8 קולות לעומת 7 קולות לרוקח. על פי חוק העיריות צריכים היו מושל המחוז והנציב העליון לאשר את הבחירה. רוקח שניהל הישיבה הכריז עם תום ההצבעה כי יודיע על התוצאה לשלטונות הבריטים. אולם התעורר ויכוח על נוסח ההודעה: השמאל הציע להודיע כי מועצת העירייה בחרה במשה שלוש, ללא פירוט נוסף. לעומת זאת, התעקשו גוש הימין ורוקח לפרט את יחסי הכוחות בהצבעה, ולאחר שהשמאל לא הסכים לוותר על עמדתו, יצאו רוקח ואנשי הימין בהפגנתיות מהישיבה. הנותרים באולם ובראשם דב הוז, ניסחו את ההודעה למושל. רוקח שלח גם הוא הודעה משלו למושל.

 

למחרת התמלאו העיתונים הודעות, ברכות ופולמוסים בנושא בחירתו של שלוש. ב30- באוקטובר הודיע מושל המחוז, קרוסבי, בטלפון לרוקח, כי הנציב העליון החליט למנותו לראש העירייה. בישיבת המועצה שהתכנסה ב-15 בנובמבר 1936 העלה רוקח שוב את נושא בחירת ראש העיר. המועצה קיבלה(ב-8קולות) את הצעות סיעת הפועלים: א. למחות נגד מינוי ראש העיר ע"י הממשלה בניגוד להחלטת המועצה, ב. המועצה אינה מכירה ברוקח כראש עיר נבחר ומביעה בו אי-אמון. ההצעה הנגדית של דוד צבי פנקס, מהמזרחי: "אנו רואים במינוי מר רוקח לראש העירייה ע"י הממשלה צעד נכון" קיבלה 7 קולות בלבד. למרות החלטות המועצה  וההפגנות שנערכו ביישוב נגד התערבות הממשלה בבחירת ראש עיר בחירתו של משה שלוש לא  קיבלה תוקף.

 

במשך עשרה ימים נחשב  משה שלוש ראש עיריית תל-אביב ללא מינוי רשמי של הנציב העליון. הוא המשיך גם אחר כך בפעילות ציבורית, ושימש משך שנים רבות סגנו של ישראל רוקח ומנהל המחלקה לכלכלה וסטטיסטיקה בעירייה.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת