אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > ליל וינגייט
תאריכים בתולדות העיר
 
ליל וינגייט
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
עוצר בתל אביב, 30 ביולי 1946
הפגנות המוניות נגד הספר הלבן בתל-אביב
תאריך : 25/03/1946
ב-25 במרץ 1946, עמדה להגיע לתל אביב אוניית מעפילים ע"ש צ'רלס אורד וינגייט. מפקדת ההגנה החליטה לארגן מבצע להורדת 248 המעפילים שעל סיפון האוניה והעברתם למקום מקלט בבתים של תושבי תל אביב, תוך חסימת הכוחות הבריטים מלהגיע אליהם.

מבצע זה היה חלק מהמאבק שניהלה תנועת המרי נגד ההסגר הימי שהטילו הבריטים על חופי הארץ, ושמנע מהמעפילים, ניצולי השואה להגיע לארץ.

 

בעיר פעלו במשולב כוחות פלמ"ח, חי"ש, חי"מ, גדנ"ע ויחידות קשר, הובלה ורפואה. לאוניה נתנה הוראה להתקרב ככל האפשר לנמל תל אביב, ומשם תכננו להוריד את המעפילים בסירות לחוף, לבתי המקלט. כדי למנוע  מהבריטים מלהתקרב לספינה ולמעפילים, התארגנו אנשי ההגנה בשלוש חגורות אבטחה שמטרתן היתה לחסום את מעבר הבריטים לכיוון החוף.

 

במשך הלילה ארעו מספר היתקלויות בין כוחות משטרה בריטים לבין המגינים. החמורה ביניהן אירעה בסמוך לפינת רחובות מרמורק ויהודה הלוי (היום אבן גבירול). משוריין בריטי שפטרל סביב שרונה הבחין בפעילות חשודה במקום, וכשהתקרב נפתחה עליו אש. לעזרתו נזעק כוח נוסף ממחנה שרונה הסמוך. חוליית ההגנה שהייתה במקום בפיקודה של חברת הפלמ"ח, ברכה פולד, התבצרה במרפסת הבית הסמוך. בחילופי האש נורתה ברכה פולד ממקלע הברן של המשוריין. היא נפצעה אנושות, ונלקחה ע"י הבריטים לחקירה במשטרת יפו, ורק אח"כ לבית החולים הממשלתי שם, בו נפטרה לאחר זמן קצר.

 

האוניה אורד וינגייט התגלתה לעיני הבריטים לפני שהצליחה להתקרב לחוף. היא הוקפה במשחתות בריטיות שליוו אותה לנמל חיפה, שם נשלחו המעפילים למחנה המעצר בעתלית.

 

ברכה פולד נולדה בברלין ב-1927, בשם ברברה. אביה, שהיה קצין במלחמת העולם הראשונה, קרא לה כך ע"ש ברברה הקדושה, פטרונית חיל הארטילריה. לאחר ליל הבדולח, בנובמבר 1938 התאבד אביה. בעזרת ידיד המשפחה הצליחה להגיע דרך הולנד לאנגליה, שם הצטרפה לאמה. לאחר מספר חודשים עלו שתיהן ארצה וברברה, ששנתה את שמה לברכה, החלה ללמוד בגימנסיה בלפור. היא התבלטה כתלמידה מצטיינת ובעיקר בידיעותיה בספרות ובמוסיקה. עוד בגימנסיה החלה בפעילות בהגנה. לאחר סיום לימודיה דחתה את חלומה ללמוד רפואה, הצטרפה לפלמ"ח ועברה קורס מפקדי כיתות בג'ועארה. היא השתתפה במספר פעולות של הפלמ"ח, ביניהן בהתקפה על שרונה ובליל וינגייט, בו נפלה.

 

לאחר מותה נקראה ספינת מעפילים על שמה, שגם היא גורשה מהחוף על ידי הבריטים. נתן אלתרמן כתב על אירוע זה ב"טור השביעי". תושבי הרחוב הסמוך למקום נפילתה החליטו באופן ספונטאני לקרוא לרחובם על שמה, כתבו לעירייה מכתבים ועצומות רבים בנושא זה, והעירייה קבלה לבסוף את עמדתם והחליטה באוקטובר 1950 לקרוא לרחוב על שמה. ב-1989 הציבה העירייה שלט הנצחה לליל וינגייט ליד רחוב אבן גבירול 2, בסמוך למקום נפילתה של ברכה פולד.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת