אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אתרים ועברם > אנדרטה לשואה ולתקומה בכיכר רבין
אתרים ועברם
 
אנדרטה לשואה ולתקומה בכיכר רבין
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
בניין העירייה ממגדל המים לכיכר רבין
בניין העירייה בכיכר רבין
מפרדס פורטליס לכיכר מלכי ישראל ולכיכר רבין
תאריך הקמה : שנת 1975
כתובת : כיכר מלכי ישראל (כיכר רבין)
בתכנון כיכר מלכי ישראל ע"י האדריכלים יסקי ופובזנר שזכו במכרז ב-1965 נקבע, כי יאותר בה מקום להקמת אנדרטה.

העירייה הקימה וועדת שיפוט לבחירת האנדרטה מבין יצירותיהם של עשרה אמנים ישראלים אליהם פנתה. הוועדה כללה אנשי מקצוע ונציגי ציבור, והיא בחרה ב-1972 בהצעתו של האמן יגאל תומרקין.

 

תומרקין הסביר כך את יצירתו: "כשניגשתי לתכנן אנדרטה בעלת שני נושאים  כה חזקים, כה קוטביים וכה משולבים זה בזה לגבי עם ישראל ולבטא את הנושא באופן חזותי-פלסטי ולא ספרותי, רציתי לבטא מועקה פיזית עמוקה המשתחררת ופורצת לשמחה. חשבתי על כלוב-כלא, הנפתח ונפרץ, פירמידה הפוכה, אשר הבא בתוכה כלוא בבסיסה הצר והמעיק, סורגי הכלא הולכים ונפתחים אל-על והכלוא מגלה מעליו את שמי התכלת, השמש והאור. בסיס האנדרטה הוא משולש צהוב, מעין "אות קלון" ענק ועליו, בהיסט של 60 מעלות, מוצבת הפירמידה ההפוכה (משולש על משולש יוצרים מגן דוד). בתוך אותה פירמידה יגלה הנכנס "אבן בוכה" שמימיה נקווים לתעלת מים את האבן יקיף פסל פלדה. חיצונית מוגברת השתלבות האנדרטה בסביבתה ע"י ציפויה בדפנות זכוכית כהה, בה ישתקפו החיים סביב: ילדים, אנשים, בתים ומכוניות עוברות, הזריחה והשקיעה ישנו צלליה ויקנו לה ממד דינמי. בלילה תואר האנדרטה מבפנים".

 

האנדרטה הושלמה ב-1975. לקראת הצבתה התעורר ויכוח ציבורי סוער גם באשר לפן האומנותי וגם לגבי מקום הצבתה. היו שטענו כי אין זה יאה להציבה בכיכר מלכי ישראל, בה נערכים גם כינוסי שמחה וריקודי עם. הויכוח הגיע אף לבית הדין הגבוה לצדק באמצעות עתירה שהגיש עו"ד אהרון פאפו שבקשה להורות על הפסקת העבודות. אולם בדצמבר 1974 חזרה ואישרה המועצה ה-12 את החלטת המועצה ה-11, והאנדרטה הוצבה במקומה. בשנים הראשונות להצבת האנדרטה נערכו במקום עצרות יום השואה.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת