אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > ראשונים בעיר > הגן הציבורי הראשון - גינת גרוזנברג
ראשונים בעיר
 
הגן הציבורי הראשון - גינת גרוזנברג
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך : שנת 1922
כתובת : רחוב גרוזנברג
למרות שתל אביב תוכננה להיות עיר-גנים, לא הוקמו בה בשנותיה הראשונות גנים ציבוריים, מלבד שדרות רוטשילד, ששימשו כמקום טיול וגן. ב-1922 תכנן יחיאל סגל, בוגר בית הספר היהודי לגננות בגרמניה וגנן העירייה, את הגן הציבורי הראשון.

לגן הוקצה שטח של כשני דונם בסמוך למפגש הרחובות נחלת בנימין וגרוזנברג. על פי התוכנית, ניתן היה להיכנס לגן משני הרחובות, בשני שבילים שנפגשו בכיכר מרכזית, סביבה תוכננו להבנות פרגולה מכוסה במטפסים ופינת משחקים. סגל תכנן לטעת בגן עצי תמר, ברוש ופלפלון בכות, לצד ערוגות פרחים ומדשאות. מכיוון שרצה שהגן יהפוך למרכז בילוי, קבע בו מקום לתיאטרון ילדים ולבמה לתזמורת. מחלקת הנטיעות של העירייה הסתפקה בתחילה בנטיעת  עצי גרויליאה וג'קרנדה במקום. בשנים 1933-1934 נערכו עבודות שיפור בגן: ניטעו עצים נוספים, הוצבו ספסלים ופנסים. בין עצי הז'קרנדה והגרוויליאה הוקמה במה עליה נהגה להופיע בשבתות ובחגים תזמורת מכבי האש והקהל יצא במחול לצליליה.

 

השם גינת גרוזנברג בא לה משם הרחוב, אשר נקרא בשנת 1913 על שם אוסקר גרוזנברג, הפרקליט היהודי שהיה סנגור במשפט בייליס. עלילת בייליס הייתה עלילת דם ברוסיה, ובזכות ההגנה של גרוזנברג יצא בייליס זכאי בדין. ביוני 1948 החליטה ועדת השמות של העירייה לקרוא לגינה שבין הרחובות הראשונים של תל אביב הרצל, קלישר, רוטשילד "גינת ראשונים".

 

בשנת 1953, עם התגברות בעיות התנועה והחנייה באזור, החלו לדון בעירייה על הקמת חניון על שטח הגינה. ראש העיר לשעבר ישראל רוקח, שכיהן אז כשר הפנים של מדינת ישראל, מחה על כוונה זו במכתב למחליפו בתפקיד, חיים לבנון. אולם גם הוא לא הצליח למנוע את הרס הגן ובשנות הששים הפך הגן לחניון.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת