אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > חנוכת שדה התעופה בתל אביב
תאריכים בתולדות העיר
 
חנוכת שדה התעופה בתל אביב
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
מטוס נוחת בתל אביב
תאריך : 23/09/1938
ב-23 בספטמבר 1938 נחנך שדה התעופה (לימים "שדה דוב") בתל אביב, מצפון לירקון, ליד תחנת הכוח רידינג.

בעת החנוכה היתה זו רחבת אספלט, 400 מטר אורכה ו-40 מטר רוחבה, ובאמצעה סומן בגיר עיגול לבן שבמרכזו נכתב באותיות ענק בעברית ובאנגלית תל אביב. רחבת האספלט היתה מוקפת גבעות חול שמאות פועלים המשיכו לעסוק ביישורן. בסמוך למנחת האספלט עמד צריף עץ של משרדי חברת "נתיבי אוויר". בטכס החנוכה השתתפו חברי מועצת העירייה, נציגי השלטונות, מוסדות הישוב ובאי כוח חברות התעופה. במעמד זה נחנך קו האוויר תל אביב- חיפה-בירות. באווירון הראשון שהמריא לבירות טסו אליעזר הופיין, נשיא לשכת המסחר, מיג'ור גמבלי, מנהל המחלקה הממשלתית לתעופה ציבורית, מר אלישר ,נציג חברת נתיבי אוויר ומר לומבס, הנציג המסחרי של ממשלת בריטניה בארץ ישראל. בהגיעם לבירות התקבלו המטוס ונוסעיו ע"י שר התחבורה בלבנון וסגן הקונסול הבריטי בבירות. נערכה ארוחת  צהריים חגיגית בהשתתפות נציגים בריטים, צרפתים ועיתונאים. באותו יום אחר הצהריים חזר האווירון מבירות.

 

קו התעופה נועד לפעול מתל אביב לחיפה כל יום ושלוש פעמים בשבוע מתל אביב לבירות.

 

רעיון הקמת שדה תעופה בתל אביב היה חלומם של ראשי העיר של תל אביב מאיר דיזנגוף וישראל רוקח וסגנם דב הוז. מאורעות 1936-1939, קדמו רעיון זה לידי ביצוע, שכן האנגלים השתכנעו כנראה מטיעונו של דב הוז, כי מקום למנחת אווירונים חיוני לתל אביב, שדרכי היבשה והים שלה עלולות להיות מנותקות עקב המאורעות. הרשיון שניתן היה אומנם רשיון זמני, "עד אשר תשקוט הארץ", אולם כפי שאמר ראש העיר, ישראל רוקח, בנאומו בטכס חנוכת שדה התעופה "תל אביב לא תוותר על שדה תעופה בתחומה, כפי שלא ויתרה על מוצא מיוחד לים".

 

לאחר שדוב הוז, סגן ראש עיריית תל אביב, ממייסדי אחדות העבודה ופעיל בהגנה ובפיתוח התעופה העברית, נהרג בתאונת דרכים, הוחלט לקרוא את שדה התעופה על שמו.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת