אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > מקומות שהיו ואינם > גן הדסה
מקומות שהיו ואינם
 
גן הדסה
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
בית חולים הדסה (רוקח)
מפרדס פורטליס לכיכר מלכי ישראל ולכיכר רבין
גן החיות
כתובת : קרן הרחובות אבן גבירול והדסה
במקום בו נמצא היום "גן העיר", בסמוך לבניין העירייה, בקרן הרחובות אבן גבירול והדסה, שכן לפנים גן בשם "גן הדסה" ובו בריכת שחייה. הגן נבנה על שטח פרדס פורטליס, שנקנה ע"י העירייה ב-1925.

בשנת 1930 הקימה העירייה ועדה, שנועדה לבדוק האם כדאי לעירייה להמשיך בעיבוד הפרדס בעצמה או באמצעות קבלן, או שעדיף למוכרו. בפני הוועדה הופיעו מומחים שהביעו דעות מנוגדות: אליהו קראוזה, מנהל מקווה ישראל שהגיע למקום בליווית מומחה לפירות הדר טען, כי אם יטופל הפרדס כראוי, ההכנסות ממכירת פירותיו תעלינה תוך מספר שנים על הוצאות אחזקתו, וכי עדיפה שמירתו כשטח חקלאי על פני מכירתו. לעומת זאת חיווה דעתו ברוך בן עזר(ראב) פרדסן וותיק מפתח תקווה שהוזמן גם הוא כמומחה ע"י העירייה, כי הפרדס במצב קשה וקרוב לאחריתו, ואין סיכוי שפירותיו יכסו את הוצאות אחזקתו לזמן רב. עם זאת לא שלל את האפשרות למוסרו באופן זמני לקבלן, שיעבדו כראוי עד להכרעת גורלו. העירייה החליטה להמשיך לעבד את הפרדס. במקביל החלה לנהל מו"מ עם הממשלה לאישור שטח הפרדס לבית חולים עירוני.

באפריל 1935 פנתה הסתדרות "הפועל" לעירייה בבקשה לאפשר לה להשתמש בבריכה שהייתה בפרדס כבריכת שחייה בכינוס הפועל הקרוב. מאז שמשה הבריכה בעונת הקיץ כבריכת שחייה ובריכה לימודית, בה השתמשו ארגוני הספורט מכבי והפועל, תלמידי בתי ספר, שוטרים בריטים פקידי העירייה והממשלה,  מכבי "בר-כוכבא עתיד" (לימים ברית מכבי עתיד) והחבל הימי לישראל .

ב-11 ביוני 1939, לקראת פתיחתו של הפרדס כגן ציבורי, אשרה מועצת העירייה את הצעת ועדת השמות לקרוא לגן שנפתח לציבור בפרדס פורטליס בשם "גן הדסה". היתה אז תוכנית להקים במקום את בית החולים המרכזי העירוני ע"ש הרמב"ם, שלימים הוקם ברחוב וייצמן, כבית חולים איכילוב. השם גן הדסה היה על שם הסתדרות נשים "הדסה" באמריקה - "חלוצת הרפואה בארץ". ונקבע עוד קודם לכן  לרחוב שנועד להיסלל ליד בית החולים המרכזי.

 

בשנות הארבעים והחמישים הוסיפה הבריכה לשמש בריכת שחייה לימודית, ולארגונים שנהגו להתאמן בה נוספו גם אגודות הספורט אליצור, בית"ר, זבולון והכוח. ארגונים נוספים שביקשו להתאמן בבריכה, כמו הסתדרות הנוער העובד והלומד, נענו בשלילה מפאת חוסר זמן ומקום.

במקום גן הדסה הוקם בשנות השמונים "גן העיר" שתוכנן ע"י משרד האדריכלים א.אל-חנני, נ. כנען וי. אל-חנני ב-1981. הפרוייקט כולל מרכז מסחרי, מגדל מגורים ובחלקו המערבי, במקום שהיה בו קודם גן החיות, הוקם גן ובו מדשאות, מערכת בריכות ומפלים. מערכת זו נועדה להזכיר את הבריכה ותעלות ההשקיה שהיו במקום, בשעה שהיה פרדס, כמו גם השימוש בעצי הדר, שנועד ליצור מעין "פרדס" בגן. כן נשמרו במתחם גן העיר מספר עצי פיקוס חלודי ופיקוס קדוש, שנותרו מגן החיות. בגן לוח הנצחה לחסידי אומות העולם. ב-1988 הנציח האמן גד אולמן בציור הקיר שלו "מגן הדסה לגן העיר" שהוצב בסניף הבנק הלאומי בגן העיר את גן החיות וגן הדסה שהיו שם בעבר.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת