אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > התחלת נטיעות פארק הירקון
תאריכים בתולדות העיר
 
התחלת נטיעות פארק הירקון
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
יהושע רבינוביץ
כותרת : תחילת נטיעתו של פארק הירקון
תאריך : 5.07.1951
כבר במאי 1929, החלה התכתבות בין ראש העיר הראשון של תל אביב, מאיר דיזנגוף לבין יוליוס רוזנבלד, בנושא הקמת פארק בוטני, זואולוגי ותנ"כי בינלאומי על גדות הירקון.

21 שנים לאחר מכן, ב-29 במאי 1950, פנה ראש הממשלה, דוד בן גוריון לראשי העיריות של תל אביב, רמת-גן וגבעתיים במכתב המובא להלן, בו הביע התלהבותו מרעיון שהעלה ראש עיריית רמת גן אברהם קריניצי, להקים פארק לאומי ליד רמת גן. בן גוריון הדגיש חשיבותו של פארק כזה לתושבי הערים הצפופות, והודיע על החלטתו להקים ועדה שתבדוק את האתרים המתאימים למטרה, בה ישבו נציגי הממשלה ונציגי הערים הללו.

 

ראש עיריית תל אביב ישראל רוקח מינה את מנהל מחלקת הנטיעות, סעדיה שושני, להיות נציג תל אביב בוועדה. מעניין לציין, כי רוקח רצה להקים את הפארק דווקא באבו כביר, ואילו הוועדה שאפה להקים את הפארק על גדות הירקון. לבסוף הוחלט על פשרה: להקים שני פארקים אחד באבו כביר והשני על גדות הירקון. בינואר 1951 נפגש רוקח עם מהנדס העיר, והורה לו להתחיל בנטיעות גם באבו כביר וגם ב"שטח הפרק הגדול שמסביב לשבע טחנות ובעבר הירקון". פתיחת הפארק נעשתה בשני חלקים: טכס נטיעת הפארק שכונה הפארק העירוני המרכזי נערך ב-5 ביולי 1951 . מקום הטכס נקבע בקרבת שפך המוצררה (נחל איילון) לירקון. הגישה למקום הייתה קשה: או דרך גשר שיך מוניס והחורשה המזרחית או בסירות שהפליגו מהמעגן על שפת הירקון. הפארק העירוני המרכזי עתיד היה להשתרע, על פי המתוכנן על כ-700 דונם, ואילו הפארק הלאומי שתכננו לנטוע מאוחר יותר, צריך היה להשתרע על שטח של 1,700 דונאם נוספים, כך שהשטח הכללי של הפארק או הבוסתן יהיה כ-2400 דונם בסך הכל. ב-13 במאי 1952 נערך טכס נטיעת הפארק הלאומי כשאת העץ הראשון נוטע ראש הממשלה דוד בן גוריון. שנה לאחר מכן כבר ניטעו בפארק 250 דונם. המשך הנטיעות התעכב עקב מסירת השטח בחכירה לגידולים חקלאיים.

 

ב-16 ביולי 1962 החליטה הנהלת העירייה בראשותו של מרדכי נמיר למנות ועדה שתעבד תוכנית אב לפארק הלאומי בתל אביב. בין חבריה היו האדריכל אבא אלחנני ומנהל מחלקת הנטיעות אברהם קרוון. הוועדה עסקה בקביעת אופיו של הפארק ובהקצאת שטחים בו לשעשועים, רכבת קטנה, תיאטרון ילדים, מחנאות ופיקניק וכדומה. הפארק הוקם לבסוף על פי תוכניתם של אבא אלחנני ואדריכל הנוף יוסף סגל.ב-8 בספטמבר 1969 נפתח החלק הראשון של הפארק ומאז התפתח והורחב: ב-1977 נפתח האגם, באוקטובר 1978 גן הוורדים והספורטק וב-5 באוקטובר 1982 נפתח האמפיתיאטרון ע"ש וואהל. תכנון הנוף הנוסף נעשה ע"י אדריכלי הנוף דקל-סגל וגדעון שריג. ב-10 באוגוסט 1982 נקרא הפארק על-שם יהושע רבינוביץ, שפעל רבות להגשמת רעיון הפארק.

 

כיום משתרע הפארק על שטח של כ-3000 דונם: 1200 דונם מדשאות פתוחות והיתר חורשות, גנים ייחודיים כמו גן הקקטוסים, הגן הטרופי, גן הסלעים והגן הגזום, אגם בו ניתן לשוט בסירות משוטים וסירות פדאלים, גן צפורים- הצפארי, מתקני שעשועים וספורט, אמפיתיאטרון וואהל, מימדיון ותיאטרון בובות.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת