אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > כינוס ראשון של התאגדות הפועל
תאריכים בתולדות העיר
 
כינוס ראשון של התאגדות הפועל
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך : 29/09/1928
ב-29 בספטמבר 1928 נערך הכינוס הראשון של התאגדות הפועל במגרשה שגבל בשכונת מכבי. ההתאגדות הוקמה ב-26 במאי 1926 בצריף הנוער העובד בתל אביב, עם התאחדותם של מספר סניפים שהוקמו קודם לכן בתל אביב, חיפה. זכרון יעקב, פתח תקווה והרצליה. המגרש הסמוך לדרך יפו-תל אביב נחנך ב-1927.

בכינוס הראשון שנערך ב1928 השתתפו 780 ספורטאים  מ-18 סניפים והוא נפתח במצעד של המשתתפים מרחוב אלנבי למגרש. שם מסרו נציגי מועצת פועלי יפו לאיגוד דגל אדום שבתוכו עיגול גדול לבן-תכלת. כל פלוגה צעדה עם תלבושתה ודגליה, שנשאו סמלים עבריים. בערב חזרה התהלוכה העירה לאור לפידים. בסיום נערך נשף התעמלותי-אמנותי בראינוע עדן. בנשף  היו ריקודים, תרגילים על מקבילים ופירמידות של מתעמלים. ענפים נוספים בכינוס היו: התעמלות, אתלטיקה קלה, כדור יד וכדור רגל, האבקות, ג'יו-ג'יטסו, אופניים ועזרה ראשונה. סניף הפועל תל אביב זכה בגביע בתחרות שיט (חתירה) על הירקון. ציבור הפועלים קיבל את הכינוס בהתלהבות, ובמשך יומיים נמשכו הריקודים ברחובות תל אביב עד אור הבוקר. הכינוסים נמשכו כל שנתיים. בכינוס הרביעי ב-1935 השתפו קרוב ל-10,000 ספורטאים, מה שהקנה לו את הכינוי "כינוס הרבבה".

 

בניגוד ל"מכבי" שמה התאגדות הפועל את הדגש לאו דווקא על שיאים אולימפיים ויפי התרגילים אלא על שיתוף פועלים במספר גדול ככל האפשר בפעילויות ספורטיביות, על מנת לשפר את בריאות גופם ולתקן את הנזקים הנגרמים לגוף מעבודה ממושכת בתנאים קשים. לכן, התרכזה בעיקר בענפי ההתעמלות והאתלטיקה הקלה. לגבי הכדורגל הייתה מחלוקת: היו שטענו שהכדורגל תוקפני מדי, גורם לתחרותיות יתר ולקנאות. לעומתם טענו אחרים כי הכדורגל מטפח דווקא תכונות חיוביות כמו אומץ לב וחברות, והוא מושך המונים לשדה הספורט. הכדורגל הפך בסופו של דבר לענף ספורט של "הפועל", אך הוחלט להקפיד על כללי התנהגות השחקנים בזמן המשחק. נבחרת הכדורגל של הפועל תל אביב התבססה כולה על שחקנים בני הארץ, והייתה הראשונה שזכתה בגביע הארצישראלי שהיה עד אז רק בידי הקבוצות האנגליות (בתקופת המנדט). ב-1929 יצאה למשחק עם נבחרת סוריה, וזכתה בשני נצחונות: גם נצחון במשחק וגם הנפת דגל ציון בסוריה בפעם הראשונה. בשנת 1931 בקרה הקבוצה באירופה, השתתפה באולימפיאדה הסוציאליסטית העולמית בוינה וגברה על נבחרת פולין בוורשא. בתרצ"ג אף יצאה לסיור במצרים.

 

אגודת הפועל בתל אביב שכנה עד שנות החמישים באולם נחמני, ברחוב נחמני 4, בניין ששמש קודם לכן את וועדת התרבות. ב-1959 פינתה את הבניין שהפך אז למשכנו של התיאטרון הקאמרי.

 

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת