אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אתרים ועברם > בניין תיאטרון הבימה
אתרים ועברם
 
בניין תיאטרון הבימה
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
תיאטרון הבימה מגיע לראשונה לתל אביב
תאריך הקמה : שנת 1935
בניין "הבימה" תוכנן ב-1934 על ידי האדריכל אוסקר קאופמן, מומחה בתכנון תיאטראות, ובשנה שלאחר מכן הונחה אבן הפינה, שאותה ניתן לראות היום בקיר המזרחי של הבניין.

המעמד היה חגיגי והשתתף בו גם הנציב העליון שאמר בין השאר: "התעניינותי ב"הבימה" והערצתי אליה הן כה גדולות שכולכם יודעים שזו תהיה האמת הפשוטה אם אומר, שעונג רב יגרום לי היום להניח את אבן הפינה של תיאטרון "הבימה" בתל אביב". דיזנגוף אמר: "הבניין היפה והנהדר הזה ייפה את עירנו ויישאר תמיד כמצבת זיכרון למאמצי דורנו בשדה התרבות והאמנות". אולם רק כעבור עשר שנים, בשנת 1945, נחנך האולם הגדול של בית "הבימה". באותו בניין נחנך בשנת 1962 גם האולם הקטן שנועד להעלאת מחזות קאמריים ומחזות נסיוניים.

 

האדריכל הלל שוקן כתב בעיתון הארץ ב-14.10.77 שתל-אביב היא עיר זמנית. את ההוכחה לכך שאב מבית הבימה, שהרי "על גלויה משנות הארבעים אינו דומה לבית הבימה על גלויה משנות החמישים, ושוב אינו דומה לבית הבימה על גלויה משנות השבעים... "ואכן שינה בית הבימה את פניו פעמים רבות. שינוי ראשון בחזית התיאטרון נעשה ב-1958 על פי תוכניות האדריכלים דב כרמי וצבי מלצר. על ידי תליית מרפסת בין עמודיו והרמת הכניסה על המדרגות - הפך הבניין שסגנונו היה ניאו קלסי בעל פרופורציות אנכיות לבניין שהוא כביכול מודרניסטי אופקי. כעבור עשר שנים שינה הבניין את פניו, והפעם ציפו אותו באבן והוסיפו קיר מסך מזכוכית. במשך שנות השבעים ושנות השמונים פשט בית הבימה ולבש צורה עוד פעמיים. על שיפוץ הבניין ב-1970 הופקדו האדריכלים דוד דה מאיו ויהודה לנדאו.

 בינואר 2012 נערך טקס פתיחתו מחדש של הבניין לאחר ששופץ על פי תוכניתו של האדריכל רם כרמי תוך נסיון לשחזר את העמודים שהיו סימן ההכר שלו בשנותיו הראשנות.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת