אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > המשכן לאמנויות הבמה
תאריכים בתולדות העיר
 
המשכן לאמנויות הבמה
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
כותרת : פתיחת המשכן לאמנויות הבמה
תאריך : 23/10/1994
ב-23 באוקטובר 1994 נפתח לקהל הראשון מבין אולמות המשכן לאמנויות הבמה בית האופרה.

המשכן הוא חלק ממרכז גולדה (ע"ש ראש הממשלה לשעבר גולדה מאיר) ויחד עם מוזיאון תל אביב וספריית שער ציון (בית אריאלה) מהווה מתחם אמנות מגוון השוכן ברחוב שאול המלך. את הכינוי "המשכן לאמנויות הבמה" נתן למרכז המחזאי נסים אלוני.

מלבד אולם האופרה המעוגל, המשתרע על שלושה מפלסים ויכול להכיל כ-1500 מקומות, כולל המשכן גם שני אולמות לתיאטרון הקאמרי ואולם לקונצרטים קאמריים ורסיטלים עבור התזמורת הקאמרית הישראלית. כן הוא משמש אולם הופעות ללהקת בת שבע ויש בו אמפיתיאטרון קטן להופעות אומנותיות שונות. בחזית המשכן כיכר מרכזית מרובעת אליה נכנסים דרך שני שערי ענק. הכיכר נועדה למופעים אומנותיים עממיים.

 

המשכן תוכנן ע"י האדריכל יעקב רכטר בשיתוף עם בנו האדריכל אמנון רכטר, שהשלים את התכנון לאחר פטירת אביו. בדבריו על המשכן לאומנויות הבמה אמר רכטר כי "היורשים של הקתדרלות הם מוסדות התרבות והאמנות, המבטאים את מאווייה של החברה הדמוקרטית והחילונית למשהו שיתן משמעות לחייהם של בני אדם, מעבר למציאות היום יום האפורה. המוזיאון, אולם הקונצרטים והתיאטרון, הם מקדשי-המעט בהם מתרחשות החוויות האנושיות שהחליפו את החוויה הדתית. המשכן לאמנויות הבמה במרכז גולדה מנסה להיות מקדש-מעט כזה". הוא הוסיף ואמר כי "כל המרכיבים הטכניים מהווים בסיס ליצירת קומפוזיציה חללית מגובשת, למרות היותה בנויה מאלמנטים רבים ביותר, שמטרתה ליצור את הקשר האמיץ והאינטימי בין הצופה לבמה, קשר המציין את המטרה המרכזית של התכנון". האכסדרה התלת מפלסית בעלת האופי הפיסולי עוצבה ע"י האמן רון ארד.

 

טכס חנוכת המשכן היה מאופק, בשל האבל על הרוגי פיגוע האוטובוס בקו 5. ראשון הנואמים היה ראש הממשלה יצחק רבין, ואחריו ראש העיר רוני מילוא ושרת המדע, האמנויות והתקשורת שולמית אלוני, שהדגישו את תרומתו הגדולה של ראש העירייה הקודם, שלמה להט להקמת המשכן. התוכנית האמנותית נפתחה במצעד הניצחון מתוך אאידה של ורדי, ונסתיימה בשירת מקהלת העבדים העבריים מתוך נבוכדנצאר של ורדי, בניצוחו של גארי ברטיני. תזמורת ראשון לציון בניצוחו של נועם שריף נגנה את "ציפור האש" של סטרווינסקי, ולהקת בת שבע הציגה את המחול פרפטום מאת אוהד נהרין. קטעי האופרה בוצעו ע"י מקהלת האופרה הישראלית, המקהלה הפילהמונית וסולנים אורחים.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת