אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > החודש לפני > מטוס נוחת בתל אביב
החודש לפני
 
מטוס נוחת בתל אביב
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
חנוכת שדה התעופה בתל אביב
תאריך : 19/06/1936
ב-19 ביוני 1936, בשעה 17:00 החל מטוס קטן, בצבע אדום-לבן, חג מעל אזור הסמוך לרחבת מלכי ישראל.

לאחר 3 סיבובים נחת המטוס באמצע מגרש ליד רחוב צייטלין ושדרות דוד המלך של היום. מפתח במטוס יצאו שלושה אנשים לבושי לבן ופרחים בדש בגדיהם. היו אלה שלושה אזרחים פולנים: הטייס, מאיור ז'מבינסקי, המהנדס שבנה את המטוס הקל, דז'ויצקי ומר קאליסקי, יהודי פולני שמימן את הטיסה.

 

השלושה נתקבלו בזרי פרחים ע"י הקהל הרב שנאסף במקום: ראש העיר מאיר דיזנגוף, קונסול פולין לוקאשביץ, נשיא לשכת המסחר ישראל-פולין משה שלוש, מנהל בנק פ.ק.או, חברי קלוב התעופה העברי וקהל של אלפים. שוטרים פרשים ורגלים וסדרנים אנשי העירייה וחברי "הפועל" עזרו לשמור על הסדר. מסלול נחיתה זמני הוכשר במיוחד לצורך נחיתת המטוס, שכן לא היה עדיין בתל אביב שדה תעופה. ראש העיר מאיר דיזנגוף בירך את הבאים והביע תקווה כי זוהי תחילתו של קשר מסחרי, חברתי וידידותי. הוא הוסיף ואמר, כי האניה הראשונה שפרקה משא בחוף תל אביב חודש לפני כן והאווירון הראשון הנוחת בתל אביב, הם סימן כי תל אביב יוצרת קשרי חוץ. לאחר הברכות הועמס האווירון בעזרת קבוצת כבאים מתנדבים על משאית והובא למוסך של קלוב התעופה בשטח התערוכה.

 

בערב נערכה במלון סן רמו על שפת הים מסיבה לכבוד האורחים מפולין, מטעם העירייה וקלוב התעופה. במהלך המסיבה הגישו האורחים לדיזנגוף שי, דגם של המטוס לציון החנייה הראשונה של אווירון בתל אביב. ביום א', ה-22 ביוני המריא המטוס חזרה לכיוון פולין, ולפני שנעלם באופק השליכו האורחים מלמעלה זר פרחים לקהל שבא להיפרד מהם.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת