אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אז והיום > בניין העירייה ממגדל המים לכיכר רבין
אז והיום
 
בניין העירייה ממגדל המים לכיכר רבין
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
עיריית תל אביב מקבלת סמל
אנדרטה למיסדי תל אביב
מפרדס פורטליס לכיכר מלכי ישראל ולכיכר רבין
אנדרטה לשואה ולתקומה בכיכר רבין
בית העירייה בביאליק
משכנה הראשון של עיריית תל אביב היה בבניין שנקרא "בית הוועד", בו שכן ועד תל אביב עוד לפני היותה עירייה או מועצה מקומית.

הבניין נבנה בשדרות רוטשילד, בין הרחובות הרצל ונחלת בנימין, בסמוך למקום בו מצויה היום האנדרטה למייסדי תל אביב. על גג הבניין היו שני דודי מים גדולים, שכן הבניין היה מכון המים של השכונה תל-אביב ונבנה מעל הבאר הראשונה. המפקח על בניין הבאר ומגדל המים היה האדריכל יוסף ברסקי. תחילה הוקצתה במכון המים רק פינה קטנה למזכיר הוועד, והוועד נהג להתכנס בבתי החברים. במשך הזמן הורחב הבניין, ונבנתה מעליו קומה נוספת, בת ארבעה חדרים, ששימשה למשרדים ולישיבות הוועד. הבניין שימש גם במהלך השנים כבית דואר, כמשכן בית המשפט העירוני ובסיס מכבי האש והמשטרה העירונית.
 

ב-1925 עברה העירייה לבית סקורה ברחוב ביאליק 27, בו שכנה עד שעברה ב-1965 לבניין הקבע הנוכחי שנבנה עבורה בכיכר מלכי ישראל (היום – כיכר רבין). 

הבניין שתוכנן ע"י האדריכל מנחם כהן ונבנה ע"י הקבלן יוסף יודסין עורר מחלוקת ציבורית: תוכנית הבניין זכתה בפרס הראשון בתחרות פומבית שנערכה ע"י אגודת האינג'נרים והאדריכלים בישראל בשנת 1957. האדריכל אבא אלחנני אמר כי מנחם כהן מגלה מתינות אדריכלית. אחרים ביקרו את הבניין, בין היתר בטענה שהוא העתק של בניין עיריית טוקיו. בתוכניתו ניסה מנחם כהן לפתור מספר בעיות הקשורות במיקום הבניין, בתנאי מזג האוויר ובתכליתו: העובדה כי בין כיכר מלכי ישראל לבין המגרש עליו עמדו לבנות את הבניין עובר כביש סואן וכי המגרש שיועד לבניין העירייה היה הנמוך ביותר בסביבתו, הביאה אותו להרים את מפלס אולם הכניסה מעל לכביש, ולתכנן את הגישה העיקרית לבניין העירייה מצד כיכר מלכי ישראל. הכניסה הראשית הסגורה היום פונה לכיכר ועולים אליה בגרם מעלות רחב, בלי לחצות את הכביש הסואן. כך נוצר גם קשר אינטגרלי בין הבניין לבין הכיכר שלפניו. בבניין שתי קומות מרתף, קומת קרקע ובה אולם כניסה בגובה שתי קומות  ו-12 קומות משרדים.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת