אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > החודש לפני > עדלאידע
החודש לפני
 
עדלאידע
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך : 03/1912
בפורים 1912 נערכה תהלוכת התחפושות הראשונה בתל אביב שהתפתחה לימים לאירוע פורים המפורסם של העיר לעדלאידע. הרעיון והביצוע היה של המורה לציור בגימנסיה הרצליה, אברהם אייזנשטיין (אלדמע).

התחפושות היו על פי נושאים מהמגילה, התנ"ך, ההיסטוריה היהודית ומהווי החיים בארץ. התהלוכה יצאה מהגימנסיה וצעדה עד מסילת הברזל ברחוב הרצל.
ראש ועד השכונה, מאיר דיזנגוף, החליט להפוך תהלוכות אלה לאירוע פורים קבוע.  השם נקבע עדלאידע בשנת 1932 על פי הצעתו של ש"י עגנון, המבוססת על הפסוק  ממגילת אסתר האומר כי צריך אדם לשתות בפורים "עד דלא ידע" כלומר: "עד שלא ידע להבדיל בין ארור המן לבין ברוך מרדכי".

 

אברהם אלדמע ארגן את העדלאידע עם "חברה טראסק", חבורת צעירים שנהגו לצעוד ולשיר בחוצות תל אביב, ואף לעשות מעשי קונדס. המתחרה של החברה טראסק היה ברוך אגדתי, שערך גם הוא נשפיות פורים, בהן נהג לבחור את מלכת אסתר. אלא שנשפיו היו מעונבים, מפוארים ויקרים, אם כי בשנות השלושים ארגן גם נשפים עממיים לפועלים.

 

בסוף שנות ה-20 נבחרה ועדה מיוחדת בה ישבו אמנים, סופרים, אדריכלים ואנשי תיאטרון, "על מנת לשוות לתהלוכות העדלידע תוכן היסטורי ורמה אמנותית ראויים". בין הנושאים שנבחרו ע"י הוועדה: התיישבות, בנייה, חקלאות, עדות ,עלייה ואפילו התגברות האנטישמיות באירופה. לא נעדרו גם נושאים פוליטיים, כגון המנדט הבריטי בארון קבורה ב-1926, מחאה נגד השלטון הנאצי בגרמניה ב-1934 והמיצג "חתונת בן גוריון וז'בוטינסקי" בעדלידע  האחרונה שנערכה ב-1935. במסגרת אירועי הפורים קושטו בתי העיר וכלי הרכב בפרחים, שטיחים ודגלים והותקנה תאורה צבעונית. בראש התהלוכה עמדה בשנות ה-20 מלכת אסתר ובשנות ה-30 רכב בראשה  מאיר דיזנגוף. הצועדים תודרכו ע"י הבמאי משה הלוי והמוסיקאי מנשה רבינא. במקומות מרכזיים בעיר הוצבו שערים עליהם צוירו נושאים מהמגילה ע"י ציירים כמו נחום גוטמן וראובן רובין.

 

החוגים הדתיים לא ראו בעין יפה את נשפי הפורים ובעיקר את טכס בחירת מלכת אסתר. והפעילו לחץ כבד על דיזנגוף לבטלם.  ב-1936 נכנעה לבסוף העירייה  ובטלה את "קרניבלי הפורים". בשנות החמישים והששים חודשה מסורת העדלאידות.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת