אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > מקומות שהיו ואינם > בניין גימנסיה הרצליה
מקומות שהיו ואינם
 
בניין גימנסיה הרצליה
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
אזרח הכבוד הראשון – אלברט איינשטין
הנחת אבן יסוד לגימנסיה הרצליה
גורד השחקים הראשון – מגדל שלום
ראשיתה של הגימנסיה העברית הראשונה הייתה בשנת 1905, בדירת פניה וד"ר יהודה לייב מטמן, בקרבת כיכר השעון ביפו, עם 17 תלמידים.
תחילה לימדו בבית הספר שלושה מורים: ד"ר י"ל מטמן-כהן, רעייתו פניה מטמן-כהן שלימדה חשבון תוך קילוף בצל או תפוחי אדמה וברנרד מושנזון. הסמטה בה הייתה הדירה הראשונה של הגימנסיה נקראת היום "רחוב הגימנסיה הרצליה". כעבור מספר חודשים עברה הגימנסיה לנווה שלום, ואת שנתה הראשונה סיימה עם 47 תלמידים. בשנה הראשונה לקיומה היתה הגימנסיה מוסד פרטי, אך כעבור שנה, הוקמה ע"י ד"ר חיים בוגרשוב, י"ל מטמן-כהן ומנחם שינקין חברה ציבורית בשם "אגודת הגימנסיה בעברית בארץ ישראל", והיא הפכה להיות מוסד ציבורי. בשנת 1909 עם הקמת השכונה "אחוזת בית" הונחה בה גם אבן הפינה לבניין הגימנסיה. הגימנסיה העברית ביפו או בשמה האחר "בית-ספר גימנזיאלי" הסבה את שמה ל"הגימנסיה העברית הרצליה". ב-1910 היא עברה למשכנה החדש ברחוב אחד העם 7.
 
שמע הגימנסיה הגיע למרחוק, ותלמידים החלו לנהור אליה מרחבי הגולה. הקושי של לימודים בשפה העברית היה רב. לא היו תוכניות לימודים, לא היו ספרי לימוד, וגם לא היו מונחים העברית. אך המורים האמינו שאפשר ללמד את כל תוכנית הלימודים התיכונית בעברית ברמה של גימנסיה אירופית, ואף הצליחו בכך.

לפי דרישתו של מנחם שינקין הוקמה הגימנסיה מול רחובה הראשי של השכונה, הוא רחוב הרצל, אף-על-פי שהיה ברור כי הבניין יחסום את הרחוב. האדריכל יוסף ברסקי תכנן מבנה בהשראת מודל בית המקדש, צריחים המזכירים את קרנות המזבח ועמודים שייצגו את עמודי בועז ויכין, בשילוב אלמנטים מזרחיים. כבר בעיתון ידיעות עיריית תל-אביב מאוגוסט 1944 נכתב: "לפי תכנית בניין עיר מס' 45 שאושרה סופית ביום 21.3.40 ימשך רחוב הרצל עד הים לאחר שבית הגימנסיה 'הרצליה' ייבנה במקום אחר". ב-1960 עברה הגימנסיה למשכנה החדש ברחוב ז'בוטינסקי והבניין הישן נהרס.

בשנת 1962 נחנך על מגרש הגימנסיה גורד השחקים הראשון בארץ, מגדל שלום, על שם שלום מאיר, אביו של היזם מרדכי מאיר. תכננו אותו האדריכלים יצחק פרלשטיין וגדעון זיו. בקומות הראשונות של מגדל שלום פעל במשך שנים הכל-בו הראשון בגודלו ובסוגו בארץ – כל-בו שלום (נסגר באוקטובר 1989 בשל קשיי נזילות). מגדל שלום משמר את ההיסטוריה של תל-אביב בשני קירות פסיפס של נחום גוטמן ושל דוד שריר ובתערוכות קבועות ומתחלפות.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת