אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > החודש לפני > מצעדי האחד במאי
החודש לפני
 
מצעדי האחד במאי
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך : 01/05/1906
מצעדי האחד במאי, הוא יום החג הבינלאומי של הפועלים, היו החל מהעלייה השניה מהאירועים החשובים והמשמעותיים ביותר בישוב היהודי בכלל ובתל אביב ויפו בפרט.

מקורו של החג בארצות הברית, שם נקבע ב-1886 כיום לציון המאבק במהלכו הוצאו להורג 4 מנהיגי פועלים ואחרים נאסרו ונפצעו על יום עבודה בן 8 שעות. ב-1889 הוחלט בועידת הפועלים הבינלאומית בפאריס לקבוע יום זה כיום להפגנת הסולידריות הבינלאומית של הפועלים בכל העולם. בארץ נחוג לראשונה האחד במאי בראשון לציון ב-1906. בתקופת המנדט נערכו בתל אביב מצעדי האחד במאי ע"י מפלגות הפועלים וההסתדרות, לעתים בהסתר מהשוטרים הבריטים.

 

לאחר קום המדינה, בשנות החמישים והששים, הפך האחד במאי לחג רשמי: היה זה יום שבתון, לאות הזדהות עמו אפילו העיתונים היומיים לא הופיעו ליום אחד . ברחובות תל אביב נערכו תהלוכות ומצעדים המוניים, שהפגינו את הישגי המשק בחקלאות, בבנייה, בתעשייה  ואף בתחום החינוך והתרבות.  ההישגים הוצגו על גבי קרוניות בדומה לתהלוכות העדלידע. בראש המצעדים צעדו ראשי המדינה ואחריהם נציגי המגזרים והאגודות המקצועיות השונות, עם מיצגים ססגוניים של תחומיהם. הצועדים נשאו דגלי המדינה ולצדם דגלי האחד במאי האדומים. דגל אדום הונף גם מעל בניין ההסתדרות.  קהל רב נאסף בצדי הרחובות לחזות במצעדים.

 

בשנות השבעים הועם זוהרו של האחד במאי, התהלוכות הפכו צנועות יותר, אם כי מדי פעם התעוררו מחדש, בעיקר בעת פגיעה בזכויות העובדים, כמו למשל המצעדים ב- 1978 וב-1980.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת