אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אז והיום > נחלת בנימין מחברה למדרחוב
אז והיום
 
נחלת בנימין מחברה למדרחוב
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
ייסוד חברת "אגודת בוני בתים ביפו", "אחוזת בית"
נחלת בנימין החלה ב-5 בדצמבר 1909 כהתאגדות של כארבעים בעלי מלאכה וסוחרים, בני המעמד הבינוני, שהתאחדו על מנת להקים שכונה כדוגמת אחוזת בית(היא תל אביב). קיימים חילוקי דעות לגבי מקור השם נחלת בנימין: יש האומרים כי נקראה ע"ש הברון בנימין דה רוטשילד, ואילו אחרים טוענים כי נקראה על שמו של בנימין זאב הרצל.
חברי האגודה הקימו ועד, אשר רכש עבורם מגרש ליד  הבאר של שכונת תל אביב הסמוכה.המגרש חולק ל-35 חלקות עבור החברים. מאחר שלאחר קניית המגרש לא נשאר לחברי האגודה כסף לבניית הבתים, קבלו לאחר בקשות חוזרות ונשנות הלוואה מהקרן הקיימת לישראל.
בשכונה נחלת בנימין נבנו מספר בניינים מעניינים מבחינה ארכיטקטונית. הסגנון הוא אקלקטי, המשלב סגנון בנייה אירופי עם מוטיבים יהודיים ומזרחיים. אחד הבולטים ביניהם הוא בית הדקל ברחוב נחלת בנימין 8, שתוכנן ע"י האדריכל טבצ'ניק, אשר חלונותיו עוצבו כעצי דקל. בפינת נחלת בנימין ורחוב לילנבלום נבנה הבניין ששימש בית הדואר והמחלקה הטכנית של העירייה, הבולט בכיפתו המזרחית. בכיפתו מתבלט גם מלון נורדאו בנחלת בנימין 27 ,בתכנונו של האדריכל יהודה מגידוביץ'. בניין מעניין נוסף שתוכנן ע"י מגידוביץ' הוא בית העמודים השוכן ברחוב רמב"ם בין נחלת בנימין לרחוב התבור. בסמוך, ברחוב נחלת בנימין 16 פינת רחוב רמב"ם הוקם גם בית הכדים בתכנון האדריכל זאב רכטר.
ב-20 בדצמבר 1911 התקשרה שכונת נחלת בנימין עם תל אביב בהסכם לפיו, הסכימה תל אביב לספק לנחלת בנימין מים ושרותים ולאפשר ולאפשר לה לחבר את רחובותיה לאלו של תל אביב. נחלת בנימין הסכימה מצידה להשתתף בהוצאות החזקת הכבישים ומסילת הרכבת של תל אביב. שנה לאחר מכן התאחדו שתי השכונות ונחלת בנימין הפכה לחלק אינטגרלי מתל אביב. רחובה הראשי נקרא נחלת בנימין והמשני קלישר.
בתחילת שנות השמונים הייתה נחלת בנימין רחוב אפרורי ומאובק, צמוד לשוק הכרמל, שרבים מבתיו הוזנחו ונתרוקנו.
האופטיקאי ר. גרזובסקי, שבית העסק שלו היה בנחלת בנימין 27(מלון נורדאו), כתב לראש העיר, כי על מנת להציל את הרחוב שהולך והופך לרחוב של עסקים סיטונאים ולחדשו כרחוב מסחרי תוסס, יש להופכו למדרחוב. בשנת 1982 החליטה עיריית תל אביב-יפו לאמץ את הרעיון ולהקים בנחלת בנימין מדרחוב מסחרי כחלק מפרוייקט לב העיר וכקו מפריד בין  החלק המסחרי של לב העיר לאזור המגורים. במשך הזמן קבל המדרחוב צביון שונה מהמתוכנן. למקום הגיעו אומנים, ציירים, מנפחי זכוכית, מעצבי תכשיטים וכלי נוי, שהפכו אותו מוקד משיכה לתיירים ומקומיים. מופעי הרחוב ושימור חלק מהבתים המיוחדים, הגבירו את ההתעניינות במקום, שאולי לא הפך למרכז מסחרי גדול אולם, ללא ספק, היה למרכז תוסס, בעיקר לצעירים.
 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת