אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > ראשונים בעיר > ביקורו הראשון של הברון רוטשילד בתל אביב
ראשונים בעיר
 
ביקורו הראשון של הברון רוטשילד בתל אביב
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
השדרה ראשונה – שדרות רוטשילד
הגימנסיה הראשונה - גימנסיה הרצליה
בניין הסראיה
בפברואר 1914 ביקר הברון בנימין(אדמונד) דה רוטשילד בפעם הראשונה בתל אביב. תל אביב הקטנה רגשה לבואו. הגימנסיה הרצליה קושטה בענפים ירוקים, הונף שלט "ברוך הבא", ובפתח שדרות רוטשילד שנקראו על שם הברון עוד משנת 1910 הוקמו שערי כבוד. ביום ששי, ה-13 בפברואר, עגנה ספינתו בחופי יפו.
למרבה האכזבה, חש הברון ברע, ורק ביום ראשון, ה-15 בחודש ירד מהספינה. הברון ירד בנמל יפו, תזמורת קבלה את פניו, והוא פנה לבקר את הקאימקם(המושל התורכי) בסראיה(ארמון השלטון) ביפו. המון רב נקהל ברחובות תל אביב, אבל שוב נכונה לו אכזבה, כי לאחר הביקור בסראיה עקף הברון את תל אביב ונסע ישר למושבה פתח תקווה. רק אחרי הצהריים חזר הברון לתל אביב, שם קדמו את פניו 700 תלמידי בתי הספר וקהל רב. את פניו קבל חבר הוועד, דוד איז'מוז'יק, כי ראש הוועד, מאיר דיזנגוף, לא היה באותה עת בתל אביב. איז'מוז'יק בירך את הברון בעברית, ויוסף שלוש תרגם לצרפתית, ואף ליווה את האורח וענה על שאלותיו הרבות על מספר תושבי השכונה ובניינה. רוטשילד בקר בשדרות הקרויות על שמו, וכשהגיע לשערי הכבוד קבלו הוא ורעייתו זרי פרחים מתלמידי בתי הספר. הברון הביע את התרגשותו מהביקור בשכונה והביע את איחוליו לתושביה ולמייסדיה להמשך עבודה  פורייה.
כשעבר הברון ליד הגימנסיה, נגנה התזמורת לכבודו, ויוסף שלוש הציג בפניו את ד"ר מטמן, מייסד הגימנסיה , את מנהלה,בן ציון  מוסינזון וד"ר חיים בוגרשוב הזמין אותו להיכנס. הברון התנצל באומרו כי השעה מאוחרת, אולם ישמח לבקר בגימנסיה ביום אחר. ואומנם, כעבור יומיים, הגיע לביקור בגימנסיה. הוא ביקר בשיעורים השונים ובעיקר התעניין בשיעורי הגיאוגרפיה והטבע ובאוסף אבני הארץ אותן אספו תלמידי הגימנסיה בטיוליהם. הוא שאל את התלמידים האם והיכן יש בארץ אבנים וולקניות, פוספטים וביטומן. הוא לא פסח גם על שיעורי ההתעמלות והחקלאות בגימנסיה. בסיום ביקורו שאל את מלוויו מה דרוש לגימנסיה. המלווים הנרגשים, הבטיחו לשלוח לו תזכיר בנושא, שכן לא התכוננו לשאלה כזו.
במרץ 1923 החליט ועד תל אביב להעניק לברון רוטשילד אזרחות כבוד של העיר.
הברון רוטשילד בקר בתל אביב פעם נוספת במאי 1925, ובמכתבו לראש העיר מאיר דיזנגוף המובא להלן, הוא מביע את התפעלותו מהתפתחותם של העיר ושל ענפי התעשייה בה.
 
 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת