אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > הגרלת המגרשים לחברי "אחוזת בית" = יסוד תל-אביב
תאריכים בתולדות העיר
 
הגרלת המגרשים לחברי "אחוזת בית" = יסוד תל-אביב
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
ארכיון תל-אביב-יפו
בית המגורים הראשון באחוזת בית – בית ראובן סגל
ייסוד חברת "אגודת בוני בתים ביפו", "אחוזת בית"
תאריך : 11/04/1909
יום ה-11 באפריל 1909 ה' בחול המועד פסח, כ' בניסן תרס"ט, הוא יום הגרלת המגרשים בין חברי אגודת "אחוזת בית", נחשב ליום הייסוד של תל-אביב.

קדם לזה משא ומתן ממושך לקבלת הלוואה מקרן קיימת לישראל באמצעות ובערבות בנק אפ"ק לשם סיוע ברכישת הקרקעות והבניה. אחר כך נרכש "כרם ג'יבאלי", שלא היה אלא 85 דונם של דיונות שוממות מצפון ליפו. עוד שמונה חודשים חלפו עד העברת הבעלות וקבלת אישור מהשלטון העותמני, ואחרי שנעשה יישור החולות, ניגשו לטקס ההגרלה.

 

עקיבא אריה וייס מספר בזכרונותיו שהוא אסף צדפים לבנים ואפורים על חוף הים, רשם על הצדפים הלבנים את שמות חברי האגודה הזכאים להשתתף בהגרלה, ועל האפורים את מספר המגרש. ילד אחד הוציא את הצדפים האפורים, וילד אחד הוציא את הצדפים הלבנים, וכך נודע למשתתפים איזה מגרש עלה בגורלם. 66 איש היה מספר המייסדים: 60 חתמו על החוזה עם בנק אפ"ק (ב-12 באוקטובר 1909), ואליהם הצטרפו עוד ששה מייסדים שלא ביקשו או שלא קיבלו הלוואה, אבל גם הם בנו את ביתם בשכונה החדשה בשנת הייסוד, 1909.

 

את התצלום המפורסם של הצלם אברהם סוסקין של האסיפה על החולות ייחסו תמיד להגרלת המגרשים, אבל לאחרונה התעוררה מחלוקת על קביעה זו. יש הטוענים שהוא תצלום משנת 1908, מאחת האסיפות האחרות של המייסדים. כמו כן יש ספקות לגבי האיש העומד במרחק מהמתכנסים. האם הוא עקיבא אריה וייס שעמד במקום גבוה והסביר את תקנון ההגרלה לנאספים או המומר פיינגולד שצעק לאנשים: "משוגעים, אתם תמותו במדבר!"

 

מכל מקום חלום שכונת הגנים היהודית שהפכה לימים לעיר העברית הראשונה החל לקרום עור וגידים כאשר חודש לאחר ההגרלה, הניח ראובן סגל את היסודות לבית הראשון ברחוב יהודה הלוי, ותוך זמן קצר נבנו ששה עשר הבתים נוספים.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת