אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > עג'מי
תאריכים בתולדות העיר
 
עג'מי
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
שכונת עג'מי נקראת על שם איברהים אל עג'מי, שלפי המסורת המוסלמית נמנה על חבורתו של הנביא מוחמד, וקברו נמצא מדרום ליפו. פירוש השם אל עג'מי הוא "הפרסי", אולם לעתים הוא משמש בהשאלה לנוכרי כלשהו. 

השכונה נוסדה במחצית השנייה של המאה ה-19 מדרום לחומות יפו ע"י ערבים-נוצרים, בני העדה המארונית. היא מופיעה במפה של המהנדס הטמפלרי איש המושבה הגרמנית ביפו תאודור סנדל משנת 1878/79.המרונים בנו בה מנזר (שנהרס ב-1999) וכנסיה שנבנתה ב-1904 בעזרת תרומתו של הסוחר וסוכן הנסיעות, בן העדה, אלכסנדר הווארד (אסכאנדר עווד), שעל שמו נקרא פעם חלק מרחוב רזיאל של ימינו.

 

התושבים הראשונים בעג'מי היו בעיקר ערבים נוצרים אמידים. הם בנו שכונה מסודרת, במרכזה (ברחוב הדולפין) כנסיה. הבתים נבנו ברובם מאבני כורכר והיו מוקפים בחצרות. הרחובות נבנו במקביל לים, (רחוב הדולפין, הצדף השחף) והקרבה לים בנוסף לגובה הקירות הפכו את השהייה בהם לנעימה גם בימות הקיץ החמים. בבתים מרצפות ותקרות מאוירות, בחלקם גם עמודי שיש ואף הקירות החיצוניים והחומות מעוטרים בסורגי ברזל ומעקות עם כתובות, מוטיבים צמחיים וצורות גיאומטריות.  עד מלחמת העולם הראשונה נבנו רוב הבתים בסגנון קלאסי (בתים חד או דו-קומתיים מחופים בגגות רעפים ובחזיתם 3 חלונות מאורכים וגזוזטרה) או עתיק (הסגנון האופייני לאזור מימים קדומים, בתי אבן עם גג שטוח שנבנו תוך שימוש בקמרונות, קשתות וכיפות). בראשית המאה העשרים התיישבו בשכונה תושבים משכבות חברתיות אמידות פחות, וכך שכנו בה בתי מידות מפוארים מצופי אבן מסותתת, גיר ושיש לצד בתים  פשוטים בני קומה אחת מצופים בטיט או בטיח צבעוני.

 

בתקופת מלחמת העולם הראשונה וראשית השלטון הבריטי נוצלו חוסר הסדר והאכיפה לבנייה ללא תכנון וסדר. בשנות השלושים, עם חדירת סגנון הבנייה המודרני לתל אביב, נבנו גם בעג'מי בתים בסגנון זה, ועירוב סגנון הבנייה המסורתי והמודרניסטי יצר תערובת של בתים מודרנים עם עיטורים מסורתיים ובתים מסורתיים עם אלמנטים מודרנים. העשירים בנו להם אף בתי ארמון עם קשתות רחבות ומרפסות מעוטרות. הבתים עוטרו באלמנטים "מסורתיים" מתועשים כמו בלוסטרדות יצוקות, קרניזים, שערים וסורגים. במשך הזמן החליף הבטון את בתי האבן. חלונות הבתים בשכונה עשויים בצורות שונות: מלבניים, מקושתים, מקומרים או עגולים, ומקנים לה מראה ייחודי.

 

בשכונה כנסיות, מסגדים ומנזרים, ביניהם: הכנסייה המרונית ברחוב הדולפין, הכנסייה הקתולית סנט אנתוני, ובדרום מסגד על עג'מי במקום בו נמצא לפי האמונה המוסלמית קברו של אברהים אל עג'מי, על שמו נקראת השכונה. מצפון לה נמצא בית הקברות היהודי ששמש לקבורה מאמצע המאה ה-19 ועד ראשית המאה ה-20. ב-1903 הועברה הקבורה לבית קברות חדש עקב מגפת כולירע, שפקדה את תושבי יפו.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת