אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > פתיחת הסינמטק
תאריכים בתולדות העיר
 
פתיחת הסינמטק
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך : 12/05/1973
ב-12 במאי 1973 נפתח בבית עובדי העירייה, ברחוב פומבדיתא 4 בתל אביב הסינמטק התל אביבי.

המונח סינמטק הוא שילוב של שתי מילים: סינמה (קולנוע) וביבליוטק (ספריה). הסינמטק נוסד ביוזמתם של חובבי קולנוע תוך שיתוף פעולה בין אליהו שפייזר, ראש האגף לתרבות, נוער וספורט בעירייה, המחלקה לאמנות ותקשורת באוניברסיטת תל אביב בראשות פרופ' משה לזר וקרן תל אביב לספרות ואמנות.

 

מטרתו המוצהרת של הסינמטק היא הפצת אמנות הקולנוע והקרנת סרטי איכות מבלי צורך להתחשב בכדאיות המסחרית של ההקרנה. בראיונות שנתנו לעתונות עם הקמתו הוסבר כי הסרטים  יוקרנו על פי נושאים כמו התפתחות הקולנוע, סגנונות של במאים שונים, התפתחות הסגנון של במאי יחיד, תנועות שונות בקולנוע (אקספרסיוניזם, סוריאליזם, ניאו-ריאליזם, הגל החדש וכו'). כמו כן הובטח כי יתקיימו בסינמטק הרצאות וכינוסים בנושאי קולנוע ויהיו בו גם ארכיון וספריה. הסרטים הראשונים שהוקרנו בסינמטק היו: המלאך הכחול, ריצ'ארד השלישי, 2 אנשים וארון וכן אירח את הבמאי האמריקאי הנרי יגלום ואת סרטו מקום בטוח שנוצר ב-1971 והוקרן במספר פסטיבלים בעולם אך לא הוקרן עד אז בישראל.

 

עקב תלונות השכנים הועבר הסינמטק באופן זמני לבניין המוזיאון ואח"כ לבית מפעל הפיס ברחוב הפטמן, עד שנפתח משכנו הקבוע בקרן הרחובות שפרינצק, קרליבך והארבעה ב-18 במאי 1989.

 

מבנה הסינמטק תוכנן ע"י האדריכל סלו הרשמן ותכנונו הפנימי נעשה ע"י משרד אדריכלי הפנים רפי זוננפלד ומאיר פינצ'וק. הסרט הראשון שהוקרן במבנה החדש היה "רקוויאם פולני". להקרנת הבכורה שנערכה ב-28 במאי 1989 הגיעו המלחין והמנצח הפולני קז'ישטוף פנדרצקי, הבמאי בולסלאו סוליק והמפיקה אורנה פלידרבאום. ההקרנה הוקדשה לזכרו של צלם הקולנוע גדי דנציג שנהרג שבועיים קודם לכן באסון בפיליפינים.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת