אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > חנוכת היכל התרבות
תאריכים בתולדות העיר
 
חנוכת היכל התרבות
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
קונצרט ראשון של התזמורת הארצישראלית (הפילהרמונית)
קונצרט ראשון של התזמורת הפילהרמונית בכיכר מלכי ישראל
כותרת : חנוכת היכל התרבות - קונצרט הפתיחה
תאריך : 2/10/1957
בשנת 1936 נערך הקונצרט הראשון של התזמורת הארץ ישראלית (לימים התזמורת הפילהרמונית) בניצוחו של ארתורו טוסקניני ובנוכחות מייסד התזמורת ברוניסלב הוברמן בגני התערוכה. בשנת 1940 בתקופת מלחמת העולם השנייה נלקח האולם בגני התערוכה ע"י הצבא הבריטי, ומאז לא היה לתזמורת משכן קבוע לחזרות ולהופעות.

בראשית שנות החמישים התנהל מו"מ בין הקרן האמריקאית למוסדות תרבות בישראל לבין ראש העירייה ישראל רוקח וממלא מקומו חיים לבנון והתזמורת, שבסופו התקבלה תרומה לבניין. התורם העיקרי היה פרדריק מאן, על שמו נקרא היכל התרבות. הבניין תוכנן ע"י האדריכלים זאב רכטר ודב כרמי. אדריכל עמית היה יעקב רכטר. אבן הפינה להיכל הונחה ב-5 באפריל 1953.

 ב-2 באוקטובר 1957 נערך קונצרט פתיחה בו השתתפו הכנר אייזיק שטרן(שנגן מנדלסון),הפסנתרן ארתור רובינשטיין שנגן את קונצרט  "הקיסר" ופול טורטלייה. נצח על הקונצרט: ליאונרד ברנשטיין. בתחילת הטכס נכנסו להיכל 12 נערים נושאי דגלים ו-12 נערות נושאות סלסלות פרחים. ראש העיר חיים לבנון הסיר את הלוט מעל דוכן המנצחים ומסר את שרביט הניצוח לליאונרד ברנשטיין לנגינת התקווה. לאחר פרק הברכות נפתח הקונצרט  ב"אקדמות למועד" - יצירתו של מי שהיה אז מלחין צעיר - נעם שריף.  לסיום הטכס נגנה התזמורת את הפתיחה ל"חנוכת ההיכל" מאת בטהובן.

ב-1964 נפתח בין היכל התרבות לבין בניין הבימה ומוזיאון הלנה רובינשטיין גן יעקב, שעוצב ע"י האדריכל יעקב רכטר. התכנית היתה לשמר את שלושה עצי השקמה העתיקים שצמחו שם, שריד מגן השקמים המפורסם של תל אביב. משרד האדריכלים רכטר-זרחי-פרי קבל ב-1965 את פרס רוקח על תכנון הגן. בתכנון הנטיעות בגן לקח חלק גם הגנן הראשי של העירייה, אברהם קרוון. הגן נקרא ע"ש יעקב סוראסקי, שבתרומת אביו הוא הוקם. התורם, קרוביו וידידיו הגיעו ממקסיקו במטוס מיוחד לטכס פתיחת הגן.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת