אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > משה מונטיפיורי קונה את פרדס מונטיפיורי
תאריכים בתולדות העיר
 
משה מונטיפיורי קונה את פרדס מונטיפיורי
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
באוגוסט 1855, בעת ביקורו  בארץ,  רכש משה מונטיפיורי מידיו של הרב יהודה הלוי מרגוזה, רבה של יפו,  פרדס מצפון ליפו סמוך לנחל המוסררה(איילון) , הפרדס הראשון שנקנה וניטע בארץ ע"י יהודים, בעת החדשה.
רבי יהודה מרגוזה נולד בעיר רגוזה, הסמוכה לסראיבו בשנת 1783 ועלה עם משפחתו לארץ ב-1801. הוא הוסמך כרב בירושלים, יצא כשליח דרבנן לקושטא, ולאחר שחזר ב-1825, נשלח ע"י החכם באשי, הרב שלמה סוזין ליפו, כדי לשמש נציג ועד הקהילה בירושלים בעיר. רבי יהודה מרגוזה שהאמין  כי אין להמתין לגאולה בחיבוק ידיים ושאף כי היישוב היהודי בארץ יתפרנס מעבודת כפיים ולא מכספי החלוקה, סבר כי יש להקים בארץ יישובים חקלאיים שתושביהם יתפרנסו על עבודת האדמה. הוא ניסה לגייס לתוכניתו את סיר משה מונטיפיורי, ולשכנעו להקים יישוב חקלאי יהודי ליד יפו. כצעד ראשון קנה יחד עם שני שותפים חכם  אברהם פנסו וחכם יחיאל בכר חלקת אדמה מצפון ליפו בסמוך לודי מוסררה, ובעזרת מספר פועלים יהודים מיפו ובהדרכתו של ר' יעקב בן שמול, יהודי שעלה מטנגיר ועסק בחקלאות במולדתו נטעו הוא ושותפיו את הפרדס, במו ידיהם. בשל חוסר ידיעותיו בחקלאות, התקשה רבי יהודה מרגוזה לנהל את הפרדס,  והחכירו  לקלורינדה מינור, אמריקאית שהאמינה כי תקרב את הגאולה ע"י עידוד יהודים לעבוד את אדמת הארץ, ולכן העסיקה בו פועלים יהודים, ואשר הקימה בסמוך את "הר התקווה".
כשהגיע מונטיפיורי לארץ באוגוסט -1855, רכש כאמור את הפרדס,מידי רבי יהודה מרגוזה ושותפיו,  על מנת להעסיק בו את יהודי יפו ולהכשירם לעבודת אדמה.  קלורינדה מינור המשיכה לנהל את הפרדס כנראה עד קרוב למותה בנובמבר 1955, ולאחר מותה נהל אותו במשך כשנתיים בנה, צ'רלס. לאחר שעזב את המקום ב1957 עבר הפרדס לניהולו של דוד קלאסן, גרמני שהגיע לארץ ישראל מדנציג, התגייר והתחתן עם צעירה מירושלים,אשר עד אז עבד פרדס סמוך.  בפרדס הוקם בית כנסת  ואף חדרים למגורי חל'ק מ-20 העובדים ובני משפחותיהם. מונטיפיורי מספר ביומנו כי בעת שקנה אותו  היו בפרדס תפוחי זהב, לימונים ואתרוגים , וכן עצי שקד, עצי תמר וגפנים.
בשנת 1860 נעשה בנוסף לפעילות החקלאית גם ניסיון להקים בית חרושת ללבנים במקום.
 בביקורו האחרון בארץ, בשנת 1875, בהיותו בן תשעים שנה, פקד מונטיפיורי את הפרדס, ולקח עמו ענפים מעציו  ללונדון, להוכיח כי עדיין קיים הוא.
לאחר מותו של מונטיפיורי נשאר בפרדס ביפו ישראל בן שמחון, שהיה אמור לעבד אותו והתגורר בו עם משפחתו לסירוגין בשנים 1867 עד 1895,אז פונה משם ע"י יורשי מונטיפיורי,שהחכירו אותו לחברת כי"ח. הוא עובד ע"י כמה מתלמידי מקווה ישראל בעזרת מספר פועלים ערבים. בשנת 1922נמכר ליהודי מאמריקה, מוריס יצחק בן יהודה ליב,  שטחו חולק למגרשים והוקמה עליו שכונה של בתים קטנים וביניהם עצים, שרידי הפרדס. תחילה נקרא המקום "גנניה".על פי צו מ-9 במרץ 1926 נכללה בגבולות תל אביב אולם בשל התנגדות חלק מהתושבים סופחה אליה באופן מלא רק ב1943תחת השם שכונת מונטיפיורי.
 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת