אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > מלחמת המפרץ בתל אביב
תאריכים בתולדות העיר
 
מלחמת המפרץ בתל אביב
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך : 17/01/1991
כאשר איים שליט עיראק, סדאם חוסין, כי אם תנסה ארצות הברית למנוע ממנו את כיבוש כווית, ישלח טילים לתל אביב, פקפקו רבים ביכולתו לממש את איומיו. אולם ב-17בינואר 1991 פרצה מלחמת המפרץ ולמחרת נחתו 6 טילי סקאד ראשונים על תל-אביב-רבתי.

בגלל חשש מטילים כימיים חילקה הממשלה לתושבים מסיכות אב"כ, וכולם התבקשו להכין חדרים אטומים ביריעות ניילון וסרטי הדבקה. אזרחי המדינה החלו לאגור  מצרכים בסיסיים, כמו קופסאות שימורים ובקבוקי מים. במהרה נעלמו מהמדפים היריעות, סרטי ההדבקה ומוצרי המזון . עם האזעקה והקריאה ברדיו ובטלביזיה "נחש צפע" נכנסו התושבים לחדרים אטומים וחבשו את מסיכות האב"כ. תינוקות הוכנסו ל"שמרטפים", מעין אוהלי ניילון אטומים. בימים הראשונים למלחמה הושבתו בתי הספר וגני הילדים. ילדים והורים נצמדו יחדיו בבתים למכשירי הרדיו, להאזין לחדשות... הפופולריות של נחמן שי, "המסביר הלאומי", שהנחה והרגיע אותנו מעל מרקע הטלביזיה הרקיעה שחקים. 39 טילי סקאד נחתו על ישראל, רובם באזור תל אביב וגוש דן. השכונות שנפגעו הכי קשה בתל- אביב-יפו היו שכונת התקווה ושכונת עזרא. למרבית המזל עיקר האבדות היו ברכוש ומיעוטן בנפש. אדם אחד נהרג ו-3 לקו בהתקפי לב. כל הטילים שנחתו היו קונבנציונלים ללא נשק כימי. סוללות טילי פטריוט מארה"ב, הוצבו בנקודות שונות בעיר.

 

תושבי תל אביב רבים עזבו את  העיר לאזורים שלא נפגעו. ראש העיר דאז שלמה להט טבע אז את הכינוי השנוי במחלוקת "עריקים" לעוזבים את העיר, וניסה להעלות את מורל הנשארים בסיסמאות "נשארתי בתל-אביב" ו"אני פטריוט תל-אביב". רבים באו להזדהות עם השכונות שנפגעו ולבדוק את הנזקים. בתוכם היו ראש הממשלה דאז, יצחק שמיר, הרב שלמה גורן אריאל שרון, ראש עיריית ירושלים, טדי קולק, ומשלחות מגרמניה, צרפת וארצות הברית.

 

ב-28 בפברואר 1991 הכריזה הממשלה שהסכנה חלפה, החדרים האטומים נפתחו, מסיכות האב"כ הושארו בבתים והתושבים יצאו לחגוג ברחובות את חג פורים.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת