אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > ראשי עיר > חיים לבנון
ראשי עיר
 
חיים לבנון
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
הנחת אבן הפינה לאוניברסיטת תל-אביב
(1899-1986)
תאריכי כהונה בתפקיד: 1953-1959
נולד ב-1899 בקראקוב שבפולין בשם חיים יוסף לוינשטיין. למד בחדר ובישיבה ובבגרותו למד בפקולטה לחקלאות באוניברסיטה בקרקוב, בה הוסמך כמהנדס אגרונום. היה פעיל בארגוני הנוער של הציונים הכלליים בגליציה, ופעל להפצת השפה העברית בקרב בני נוער יהודים בה. נבחר כחבר המרכז הציוני וסגן יו"ר רשת בתי ספר "תרבות" בגליציה המערבית.

בשנת 1927 עלה ארצה, ועבד בתחילה כמורה בגימנסיה "אחד העם" בפתח תקוה, ואחר כך כמנהל חברה לנטיעת פרדסים. בשנת 1928 נשא לאשה את מרים לבית שאמרוט.

במסגרת פעילותו הציבורית המשיך להיות פעיל בתנועת הציונים הכלליים, בארגון תנועת הנוער הציוני הכללי ותנועת העובדים הציונים וקופת חולים של תנועה זו. הוא היה חבר המרכז העולמי של התאחדות הציונים הכלליים והמזכיר הכללי של הסתדרות הציונים הכלליים.  השתתף בייסוד המושב חבצלת השרון בעמק חפר. לבנון אף יסד וניהל את חברת שיכון אזרחי ואת עיתון "הבוקר". בשנים 1934-5 היה יו"ר ועדת הבחירות לעיריית תל אביב, מנהל מס החירום בתל אביב וחבר מזכירות "כופר היישוב". ב-1937 יצא לליטא בשליחות מחלקת העלייה של הסוכנות היהודית. היה חבר הוועדים הארציים של הקרן הקיימת וקרן היסוד ויצא בשליחותן בשנת 1938 לגיוס כספים בגליציה. השתתף כציר בקונגרסים הציוניים ה-19, ה-20 וה-21, וכהן אף כסגן חבר בוועד הפועל הציוני. לאחר תום כהונתו  כראש עיריית תל-אביב יפו היה חבר הנהלת הסוכנות היהודית, ועמד בראש מחלקות ההסברה ויחסי החוץ שלה. אחר כך שימש מטעם הסוכנות כיו"ר החברה להתיישבות פאזא וחבר בהנהלת מקורות ושחם.

בשנת 1973 קבל אזרחות כבוד של תל אביב. בשנת 1986 נפטר, ושם רחוב האוניברסיטה ברמת אביב הוחלף לרחוב חיים לבנון על שמו.


ראש עירייה (1953 – 1959)

ב-1951 נבחר חיים לבנון לחבר מועצת העירייה מטעם הציונים הכלליים ומשנת 1952 כהן כסגן ראש העיר. ב-13 באפריל 1953 לאחר שראש העיר ישראל רוקח התפטר מתפקידו עקב מינויו לשר הפנים, נבחר לבנון ע"י המועצה לראשות העיר במקומו. בשנת 1955 נערכו בחירות לעירייה ולבנון נבחר לראשות העירייה בשנית.
חיים לבנון שם את הדגש על החינוך והתרבות בעיר: פעל להקמת היכל התרבות, סייע בהקמת ביתן הלנה רובינשטיין של מוזיאון תל-אביב לאמנות, עמד בראש הקורטוריון של מוזיאון הארץ ודאג להקמת ביתן הזכוכית. לבנון דאג גם לפתיחת מגרשי משחקים ובתי ספר והעביר את מפעל הקייטנות שנוהל קודם לכן ע"י ועד ההורים לרשות העירייה. בשיתוף האגודה למען ת"א הקים אוניברסיטה עממית.

מפעלו החשוב ביותר של לבנון כראש עיר היה ייסוד אוניברסיטת תל אביב. בשנת 1953 הכריז על המכון הביולוגי שהקים יהושע מרגולין בשנת 1932 ברחוב יהודה הלוי ועבר לרשות העירייה ב-1950 כעל מכון אוניברסיטאי למדעי הטבע. בשנת 1955 יסדה עיריית תל אביב מכון אוניברסיטאי לתרבות ישראל  וב-1956 הודיעה עיריית תל אביב  בראשות לבנון על הפיכת שני מכונים אלה לפקולטות למדעי הטבע ולמדעי הרוח. אותה שנה נעשה ניסיון לאחד את בית הספר למשפט וכלכלה ואת שתי הפקולטות למוסד אחד בשם "האוניברסיטה של תל אביב". הניסיון לא עלה יפה אז. בזמן כהונתו הונחה אבן הפינה לבניין הראשון של האוניברסיטה ברמת אביב, אולם השגת עצמאותה של האוניברסיטה,פיתוחה והעברתה לרמת אביב הושלמו בימי ראש העיר שבא אחריו, מרדכי נמיר.  לבנון המשיך לפעול לפיתוח האוניברסיטה גם לאחר שפסק להיות ראש העיר.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת