אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > ראשונים בעיר > קולנוע ראשון – ראינוע עדן
ראשונים בעיר
 
קולנוע ראשון – ראינוע עדן
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך : 22/08/1914
כתובת : לילינבלום 2-4

הראינוע הראשון בארץ, "עדן" הוקם בתל-אביב בשנת 1914. לפניו הקרינו סרטים ביפו בקפה "לורנץ", "זריפי" ואחרים. את הרעיון הגה ראש הוועד, מאיר דיזנגוף, ומשה אברבנאל, רכש באלכסנדריה מכונת הקרנה וחתם שם חוזה להספקת סרטים. שותפו היה מרדכי ויסר.

האדריכל הגרמני ריכרד מייכל תכנן את בניין הראינוע (בו הקרינו סרטים אילמים), ואת השם "עדן" הציע הסופר ש' בן ציון. באולם היו 800 מקומות, וכורסאות קש מוינה הוצבו בשורת תאים פרטיים בקדמת היציע. מעל המסך הייתה תלויה כתובת: "יהי שלום בחילך שלווה בארמונותיך". עקיבא אריה וייס, הקבלן המבצע, כתב בזיכרונותיו: "בניין שעוד לא ראו בזמן ההוא בארץ-ישראל, הן מצד הקונסטרוקטיבי והן מהצד האקונומי". עצם הכוונה להקים ראינוע עוררה התנגדות: היו שחרדו מריח הבנזין שהיה נחוץ להפעלת מכונת ההקרנה ושהיה עלול להזיק לבריאות, והיו שחששו מפריצת גדר המוסר באולם שעשועים מעין זה ובמופעים שיועלו בו. ואכן, באחת ההצגות הראשונות ראה שוטר שישב באולם כיצד שודדים מרכבת דואר, ומיד נחלץ לעזרת האומללים: הוא שלף את אקדחו ו...ירה אל תוך המסך.

 

האולם נפתח חגיגית ב-22 באוגוסט 1914 ברחוב לילנבלום 4-2, במעמד מכובדים ובהקרנת הסרט "ימי פומפיאה האחרונים". במלחמת העולם הראשונה נקטעה אספקת הסרטים מאלכסנדריה, ומשפחות אברבנאל וּוייסר פוּנו לטבריה, שבה נפטר ויסר ב-1917. ההקרנות חודשו עם תום המלחמה, ואולם "עדן" היה למרכז תרבות בתל-אביב. הוצגו בו לא רק סרטים אלא גם מופעי תיאטרון ואופרות, נערכו בו נשפי פורים, אסיפות עם ועצרות מחאה וזיכרון. בימי הקיץ החמים נהג אברבנאל לרסס את הצופים במי ורדים, כדי להפיג ריחות לא נעימים; ולפעמים, כשהאנייה מאלכסנדיה לא הגיעה עם סרט חדש, היה משנה את שם הסרט הקודם, ותושבי תל-אביב חזרו ומילאו את האולם. כדי למשוך את קהל הילדים נערכו הגרלות. הספר חולמים ולוחמים, למשל, ניתן כפרס.

 

בשנת 1927 נבנה בצמוד למבנה הישן אולם קיצי ללא גג בתכנונו של מהנדס העיר השני, האדריכל דב הרשקוביץ, בסגנון אר-נובו עשיר בפרזול ותאורת רחוב. ב-1930 הוכנס חידוש טכנולוגי: סרטים מדברים ומזמרים. הנגנים שליוו את הסרט האילם לצד המסך סירבו להתפטר, ההסתדרות נחלצה להגנתם וכך המשיכו לקבל משכורת אף-על-פי שהשתתפותם שוב לא היתה נחוצה. בשנת 1930 חל המהפך הטכנולוגי ולארץ הגיע הסרט המדבר. וביולי שנה זו נפתח בית הקולנוע הראשון - מוגרבי ובעקבותיו הפך גם "עדן" לבית קולנוע.

 

אלמנתו ובנו של ויסר המשיכו לנהל את "עדן" עד לסגירתו כעבור שישים שנה, ביולי 1974.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת