אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אתרים ועברם > רחוב שינקין
אתרים ועברם
 
רחוב שינקין
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
ניתן לשכונה השם "תל אביב"
תאריך הקמה : שנת 1913

רחוב שינקין נבנה בשנת 1913, כחלק משכונת מרכז בעלי מלאכה א'. השכונה הוקמה ע"י חברת מרכז בעלי מלאכה ונקראה על שמה. הרחוב נקרא בשנת 1925 על שם מנחם שינקין, שהיה פעיל למען הקמת הגימנסיה הרצליה, ממייסדי תל אביב, ומראשי חברת מרכז בעלי מלאכה.

מייחסים לשינקין גם את הצעת השם "תל אביב". בסוף שנת 1924 נהרג בתאונת דרכים בשיקגו כשביקר בה בשליחות לשכת העלייה של ההנהלה הציונית.

ברחוב שינקין היו במשך שנים רבות שלושה אתרים מרכזיים: גינת שינקין, קפה תמר ובניין דפוס "דבר" שנהרס לאחרונה. את הגינה נטעה מחלקת הנטיעות של עיריית תל-אביב בשנת 1926. עיתון "דבר" השתכן בשינקין 45 ב- 1945 קפה
תמר, הוותיק בבתי הקפה שברחוב, נפתח בראשית שנות ה-40, ובו נהגו לשבת עיתונאי "דבר", סופרים ומשוררים.

 

ב-1981 עקב הזדקנות האוכלוסייה, הגירה שלילית והתבלות המבנים, החליטה העירייה על  פרוייקט להתחדשות לב העיר שנועד למשוך לאזור אוכלוסייה צעירה וחזקה יותר. במסגרת הפרוייקט שנערך בשיתוף עם משרד הבינוי והשיכון, הוגדלו זכויות הבנייה, ניתן עידוד לבנייה על הגגות, ניתן סיוע לשיפוץ חיצוני ופנימי של המבנים והושם דגש גם על טיפוח שטחי ירק פרטיים וציבוריים. ב-1985 שוקמה גם גינת שינקין בתכנונו של האדריכל חיים כהנוביץ' שחזר ותכנן אותה כעבור שבע שנים. משפחות צעירות שהתיישבו ברחוב חידשו אותו כאזור מגורים בעל אווירה קהילתית מיוחדת: התושבים יזמו פעילות קהילתית, כגון, העדלאידע של שינקין. העירייה מצידה השתדלה לעודד פעילות זו, וכדי לשרת אוכלוסיית המשפחות הצעירות  פתחה מרכז קהילתי חדש בנובמבר 1994.

 

בתחילת שנות השמונים נוסדו בו קפה-גלריה "שינק אין" שנוסד ע"י האמן דני דותן,  גלריה אחד העם 90 גלריה תת-רמה שנוסדה ע"י האחים דני ואורי דותן שבשנים 1985-1984 הוציאו לאור גם כתב עת באותו שם,  בית המלאכה לעיצוב פלסטיק פלוס, חנות הספרים "המאה העשרים" וב-1986 נפתחה חנות התקליטים וספריית הווידאו "האוזן השלישית"עי מיקי דותן(אשר עברה מאוחר יותר לבנין קולנוע מקסים לשעבר בפינת שדרות בן ציון וקינג ג'ורג'). כל אלה יצרו את אופיו של שינקין כאנטי מימסדי אוונגרד אומנותי-חתרני ומייצג תרבות אלטרנטיבית, ויש שכינו אותו "הסוהו" או ה"וילג'" של תל אביב.  הרחוב הפך למקום התכנסות של צעירים בעיקר ביום שישי בצהריים ומרכז בילוי וקניות. נפתחו בו חנויות לצעירים, בתי אופנה, גלריות ובתי קפה. לקפה תמר הייתה עדנה, והוא התפרסם בשירו של יאיר לפיד: "גרה בשינקין, שותה בקפה תמר". זהו רחוב מכתיב אופנה הן בביגוד והן בשפה. צורת הדיבור הטיפוסית עם המילים "כזה" ו"כאילו" ראשיתה ב"תרבות השינקינאית". המילה "שינקינאי" הפכה לסמל הצעיר התל אביבי החדש, החילוני והליברלי.
 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת