אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > הנחת אבן הפינה לאוניברסיטת תל-אביב
תאריכים בתולדות העיר
 
הנחת אבן הפינה לאוניברסיטת תל-אביב
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
חיים לבנון
תאריך : 18/03/1955

האם תל- אביב זקוקה לאוניברסיטה משלה? היום נראית התשובה על שאלה זו מובנת מאליה, אולם  לא כך היה בשנות החמישים.

בשנת 1953 הכריזה עיריית תל אביב על המכון הביולוגי שנוסד ב- 1932 ע"י יהושע מרגולין כעל מכון אוניברסיטאי ללימודי הטבע. שלוש שנים לאחר מכן, הכריזה העירייה על הפיכת המכון האוניברסיטאי לתרבות ישראל שיסדה שנה קודם לכן לפקולטה למדעי הרוח. העירייה בקשה לאחד את שתי הפקולטות הללו עם בית הספר למשפט וכלכלה שנוסד בתל אביב בשנת 1935 למוסד אחד שייקרא "האוניברסיטה של תל אביב". ניסיון זה נכשל, וכל אחד משני המוסדות, שתי הפקולטות העירוניות מזה ובית הספר למשפט וכלכלה מזה, הכריזו על עצמם כ"אוניברסיטה של תל-אביב".


זמן לא רב לאחר מכן פתח בית הספר למשפט וכלכלה במו"מ עם האוניברסיטה העברית בירושלים שהסתיים באביב 1959 בהתמזגותו עמה והפיכת מחלקותיו לשלוחותיה. "השלוחה" כללה את הפקולטה למשפטים ואת הפקולטה למדעי החברה (בי"ס קפלן) ובה: הפקולטות לכלכלה, מדעי המדינה וראיית חשבון של בית הספר למשפט וכלכלה ומחלקה למדעי החברה מיסודה של הסתדרות העובדים. כמו כן קיימה האוניברסיטה העברית סניף של בית הספר לעובדים סוציאליים. הלימודים התנהלו בבניינים של בתי ספר עירוניים בשעות אחר הצהריים בלבד, ולכן גם נמשכו הלימודים שנה יותר מהמקובל בירושלים. מספר הסטודנטים בשלוחות אלה הגיע בשנת 1960 ל-1422. באותה שנה התקיימו לימודים אקדמיים גם באוניברסיטה העירונית של תל אביב שישבה ברובה באבו-כביר בשתי הפקולטות שלה, הפקולטה למדעי הטבע והפקולטה למדעי הרוח. מספר הסטודנטים באוניברסיטה של תל אביב הגיע אז ל-565. היא מומנה ברובה ע"י עיריית תל-אביב.


מצב עניינים זה עורר שתי בעיות עיקריות: ראשית, הלימודים התקיימו במבנים בלתי מתאימים. לכן החליטה העירייה להקים קריית אוניברסיטה בצפון תל אביב על קרקע שהקצתה לשם כך. שנית, התעוררה השאלה המהותית: האם תל-אביב זקוקה בכלל לאוניברסיטה משלה, או יכולה להסתפק בשלוחות של האוניברסיטה העברית. וכך מצאה עצמה תל-אביב בשנת 1960 במרכזה של סערה ציבורית גדולה. האוניברסיטה העברית בירושלים טענה כי די לתל אביב בשלוחות. העירייה וראשה, מרדכי נמיר, טענו כי תל אביב זקוקה לאוניברסיטה עצמאית משלה. כל אחד מהצדדים ניסה לגייס אישי ציבור שיתמכו בטענותיו. לבסוף נתמנתה ועדה ציבורית בראשות משה שרת, שהגיעה למסקנה, כי תל-אביב, המהווה את ריכוז האוכלוסיה הגדול ביותר בארץ, ראויה וזקוקה לאוניברסיטה עצמאית משלה ואף לתמיכה ממשלתית בהקמתה ובהחזקתה, כמו האוניברסיטה העברית. קריית האוניברסיטה ברמת אביב נחנכה בטקס חגיגי ב-4 בנובמבר 1964 במעמד נשיא המדינה, זלמן שז"ר, ראש הממשלה, לוי אשכול, שרים, חברי כנסת, שופטים ואנשי מדע. מאז, הלכה האוניברסיטה והתפתחה: נפתחו עוד ועוד פקולטות, נבנו המבנים בעזרת תורמים מיהדות העולם,  עד שהגיעה למעמדה הנוכחי.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת