אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > החודש לפני > עוצר בתל אביב, 30 ביולי 1946
החודש לפני
 
עוצר בתל אביב, 30 ביולי 1946
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
ליל וינגייט
תאריך : 30/07/1946
ב-30 ביולי 1946, בסביבות ארבע לפנות בוקר, התעוררו תושבי תל אביב לקול צעדת אלפי חיילים לכיוון עירם. כשרצו לצאת מהבתים מצאו את העיר תחת מצור של כ20,000 חיילים ושוטרים בריטים, מלווים במשוריינים ובטנקים.

על העיר הוטל עוצר והסגר. החיילים היו אנשי הדיביזיה המוטסת השישית, דיביזיית הרגלים הראשונה וגדודים הודים בפיקודו הכללי של המאיור גנרל קאסלס.

 

בשעה 7 בבוקר שודרה ברדיו ירושלים הודעה רשמית מס' 76 של הנציב העליון, בנושא הפעילות הצבאית בתל אביב. על פי ההודעה נועדו הפעולות לחפש ולעצור  טרוריסטים בתגובה לפיצוץ מלון המלך דוד בירושלים ב-22 ביולי, בו נהרגו למעלה ממאה אזרחים. לדברי ההודעה, היו בידי הבריטים הוכחות למציאותם של טרוריסטים בתל אביב ולכך שאחדים ואולי כל משתתפי הפיצוץ בירושלים באו מתל אביב.

 

תל אביב נותקה משאר חלקי הארץ, והקשר היחיד עם החוץ התאפשר ע"י השידורים העבריים של רדיו ירושלים. האוכלוסיה סבלה ממחסור באספקה, במיוחד לאור העובדה שהבריטים, בניגוד להבטחתם לראש  העיר ישראל רוקח, לא אפשרו אפילו לעובדי המאפיות להמשיך במלאכתם. נערכו חיפושים מבית לבית, כאשר לכל בית נכנס קצין עם חיילים, אשר הורו לגברים ולנשים לצאת מהבית (נשים עם תינוקות הושארו לרוב בביתן), משם הוסעו או הובלו ברגל לתחנות של הצבא והמשטרה בהן זוהו נבדקו תעודותיהם. לאחר הזיהוי הוחזרו לבתיהם פרט לאלה שנעצרו לחקירה נוספת. ההסגר והחיפושים נמשכו ארבעה ימים (84 שעות בהפסקה של שעתיים ושעתיים ומחצה), במהלכם נעצרו 800 מתושבי תל אביב. חלקם נשלחו לרפיח וללטרון לחקירה נוספת.

 

ראש העיר ישראל רוקח הגיב על פעולה זו באומרו, כי השלטונות הבריטים טועים טעות מרה בנוקטם בפעולות כאלה, שלא תבאנה להשגת מטרתם.  כן הוסף, ביחס לתוכניות המדיניות החדשות כי "לא נשלים עם קביעת גטו בארץ ישראל".

 

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת