אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > ראשונים בעיר > ספרייה ראשונה – ספריית שער ציון
ראשונים בעיר
 
ספרייה ראשונה – ספריית שער ציון
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
רחוב בוסטרוס
תאריך : 17/02/1891
הספרייה הציבורית הראשונה ביפו נפתחה ב-1886 ע"י האגודה "עזרת ישראל", שבין מייסדיה היו הרופא הבילויי ד"ר מנחם שטיין והאחים אלעזר ושמעון רוקח.

האגודה יסדה גם את בית החולים היהודי הראשון בעיר ואת השכונה הראשונה מחוץ לחומות נווה צדק.

תחילה שכנה הספרייה בביתו של אליעזר רוקח וכונתה "בית עקד ספרים". רבים מהמשתמשים בשירותיה היו בני המושבות שניצלו את ביקוריהם העסקיים בעיר גם להחלפת ספרים. עקב קשיים כספיים אליהם נקלעה "עזרת ישראל" נסגרה הספרייה, ונפתחה מחדש ע"י לשכת בני-ברית ביפו ששמה היה לשכת "שער ציון", בעזרתו של הועד האודיסאי של חובבי ציון. ב-17 בפברואר 1891 (ט' אדר תרנ"א) נחנכה הספרייה בשם "שער ציון", והוקדשה לזכרו של י.ל. לבנדה, סופר יהודי-רוסי מראשי חיבת ציון. משכנה היה ברחוב בוסטרוס, שהיה אז מרכז העסקים של יפו, בו שכנו גם ועד חובבי ציון ומאוחר יותר מועדון ישורון, שחבריו יסדו את "אחוזת בית". חנוכת הספרייה הייתה יום חג לתושבי יפו ולתושבי המושבות הסמוכות, שהגיעו לטכס שנערך בשעה 2 בצהריים על פי הזמנות ששלח הספרן פנחס פרידמן, האזינו לנאומו של ראש הוועד הפועל של חובבי ציון זאב טיומקין, שהביע תקוותו שהמקום ישמש "מזון נפשם" של "אחינו הקולוניסטים והפועלים העובדים". על פי עיתוני התקופה יצא הקהל מהטכס "שמח וטוב לב, ורגש הלאום, אהבת הספרות והחשק ללימודים התגבר בליבות הנאספים".

 

הספרייה הלכה והתרחבה, וקבלה סיוע גם מאגודת "בני משה" של אחד העם. בשנת 1906, עם התמנותו של אלכסנדר זיסקינד רבינוביץ'(אז"ר) למנהל הספרייה, הונהגו בה גם הרצאות והקראת שירה ופרוזה שנועדו להגביר את הקשר בין הספרייה והקהילה. בשנת 1913 עברה הספרייה לתל אביב, לבית מטלון ברחוב הרצל. ב-1919 העתיקה משכנה לבניין באותו רחוב, ליד פסי הרכבת, שהיה בבעלות וועד תל אביב, ובו היה גם בית הספר למוסיקה שולמית. בשנת 1921 עברה לבית פולק ברחוב אחד העם פינת הרצל. ב-1922 הפכה לספרייה העירונית של תל אביב. ב-1936 הועברה הספרייה לבית זאב גלוסקין, שלאחר מות רעייתו הקדיש את ביתו  ברחוב מונטיפיורי 8 למשכן לספרייה. הבניין נהרס לצורך הקמת מגדל שלום, והספרייה הועברה למשכן ארעי בשדרות שאול המלך, עד לסיום בניית בניין הקבע שלה, בית אריאלה, במתחם התרבות במקום בשנת 1977. בית אריאלה נקרא על שם אריאלה גיטר, שנפטרה בגיל ארבע עשרה, בחול המועד פסח 1972. משפחתה תרמה כספים רבים להקמת משכן הקבע לספרייה ולמוסדות תרבות נוספים בעיר.
 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת