אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > מאורעות תרפא
תאריכים בתולדות העיר
 
מאורעות תרפא
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
מאורעות 1936
משטרה עירונית ראשונה בתל אביב
החודש לפני
מאורעות תרפ"ט בתל אביב
תאריך : 01/05/1921
ב-1 במאי 1921 פרצו מאורעות תרפ"א ביפו, ונמשכו חמישה ימים. הפורעים התנפלו תחילה חמושים בסכינים, מקלות ומוטות ברזל על תהלוכת 1 במאי של פועלי תל-אביב, ולאחר מכן על בית העולים ביפו.

הם הרגו ופצעו רבים מהעולים החדשים ששהו במקום. לפי עדויות השתתפו בהתקפות גם שוטרים ערבים מצוידים בנשק חם. ב-2 במאי נרצח הסופר יוסף חיים ברנר. ברנר התגורר בבית משפחת יצקר, בפרדס מבודד בשכונת אבו- כביר. אמנם יצאה מכונית מתל אביב להצילו ובה הסופר צבי שץ, ידידו של ברנר וחתנה של משפחת יצקר, אולם היא שבה בלעדיו. לפי אחת הגירסאות ברנר סירב להתפנות משום שנשאר במכונית מקום אחד בלבד והוא לא רצה לעזוב בלי בני משפחת יצקר. על פי ראיון עם אחייניתו של ברנר, שושנה ברנר, אספה המכונית בדרך משפחה של כוורנים ששהו אף הם בפרדסים של אבו כביר, ולפיכך לא נותר בה מקום. למחרת יצאה ביוזמת ידידי ברנר מכונית נוספת כדי לפנותו, אולם כשהגיעה היה כבר מאוחר מדי והמצילים מצאו בפתח הבניין את גופות ברנר, חבריו הסופרים יוסף לואידור, צבי גוגיג וצבי שץ ושניים מבני משפחת יצקר: יהודה ואברהם. 43 יהודים נרצחו במאורעות אלה, ועשרות נפצעו. הפצועים טופלו תחילה בגימנסיה הרצליה שהפכה לבית חולים שדה, ומאוחר יותר הועברו לבית חולים הדסה.

ׁ

לעזרת יהודי יפו ותל אביב נחלצו יוצאי הגדודים העבריים ששהו בסרפנד (צריפין) בפיקודו של הקולונל אליעזר מרגולין. הם ערכו מפגן כוח ברחובות יפו חמושים ברובים מכודנים. הם נערכו גם בגבול תל אביב ויפו ומנעו כניסת ערבים לשטח תל אביב. המשטרה הבריטית הצליחה לעצור לבסוף את הפורעים. כאלף מתושביה היהודים של יפו שנמלטו אז לתל אביב, לא רצו לחזור לבתיהם והשתכנו באהלים במקומות שונים בעיר. מאוחר יותר דאגה העירייה לשכן את חלקם בבתי התושבים, וגם אספה תרומות על מנת לבנות צריפי קבע עבורם. למרות המאמצים נשארו חלק מהפליטים באוהלים גם בימות הגשמים, ורק בהמשך יסדו את השכונות נווה שאנן, נורדיה ושכונת ברנר.

 

ב-15 בספטמבר 1968 הונחה אבן פינה לבניין שהוקם לזכר ברנר וחבריו בסמוך למקום נפילתם, ברחוב קיבוץ גלויות 120 בשכונת קריית שלום בתל אביב. היום משמש הבניין מרכז תנועת הנוער העובד וחדר הישיבות שלו הוא גם חדר הנצחה למשפחת יצקר ולחללי מאורעות מאי 1921 .

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת