אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > עיריית תל אביב מקבלת סמל
תאריכים בתולדות העיר
 
עיריית תל אביב מקבלת סמל
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
ניתן לשכונה השם "תל אביב"
בניין העירייה ממגדל המים לכיכר רבין
תל אביב מוכרזת כמועצה מקומית נפרדת מיפו
ייסוד חברת "אגודת בוני בתים ביפו", "אחוזת בית"
תל-אביב עירייה רשמית
תאריך : 1925
בשנת 1925 התבקש הצייר נחום גוטמן, לאחר שמכרז שנעשה בנושא לא עלה יפה, לצייר סמל לעירייה.

גוטמן נועץ בעיצוב הסמל באביו, הסופר ש. בן ציון, במאיר דיזנגוף וחיים נחמן ביאליק. הסמל עוצב בצורת מגדלור שבתחתיתו שער מעוגל, ומצידיו הכתובת "אבניך ונבנית". סביב הסמל צוירו שבעה כוכבי זהב.

 

במכתבו למזכיר העיר כותב גוטמן: "כמקובל אצלנו בענייני סמלים, העמידו דרישות רבות מדי לשטח קטן זה שתופס הסמל, רצו  לתת ביטוי להרבה כוונות שבלב, ביחס לעבר ולעתיד. יחד עם זאת דורש הסמל שיהיה פשוט, לא מגובב ומובן... מתוך הטעמים שהזכרתי למעלה, בחרתי בעצם אחד שיש לו כמה משמעויות. שער כניסה ומגדל אור. כך הדחסתי לשם עוד כמה רעיונות (שבעת הכוכבים) והשתדלתי לעשות את הסמל לפשוט". המגדלור ושער הכניסה שבתחתיתו מסמלים את תל אביב כמאור לגולה וכשער לעלייה, הקורא אליו את יהדות הגולה, ומאיר לה את דרכה לחוף מבטחים. הכתובת "אבנך ונבנית" לקוחה מתוך ספר ירמיהו, פרק ל"א פסוק ג' "עוד אבנך ונבנית בתולת ישראל, עוד תעדי תפיך ויצאת במחול משחקים". שבעת הכוכבים מקורם בדגל שהוצע ע"י בנימין זאב הרצל למדינת היהודים, דגל לבן עם שבעה כוכבי זהב, שנועדו לסמל שבע שעות עבודה ביום. זה היה גם מספר שעות העבודה בעירייה לפני המעבר לשבוע עבודה בן 5 ימים.

 

בשנת 1950, לאחר קום המדינה ואיחודן של תל אביב ויפו, החליפה הכותרת תל אביב-יפו את הכותרת עיריית תל אביב שבסמל המקורי. ניתן לראות מהשוואת הסמלים המופיעה להלן, כי במשך השנים שונו גם מסגרת הסמל, סדר הכוכבים וצבעם, ואף תמונת המגדלור קטנה ושונתה מעט.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת