אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > מוזיאון הארץ
תאריכים בתולדות העיר
 
מוזיאון הארץ
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך : 28/05/1959
ב-28 במאי 1959 נחנך ביתן הזכוכית, המבנה הראשון של מוזיאון הארץ. מייסדו היה ד"ר ולטר מוזס, ד"ר לכלכלה מדינית, ממנהיגי תנועת הנוער בלאו-וייס ("כחול-לבן") בגרמניה ותעשיין מפעילי התאחדות התעשיינים בארץ.

את 12 השנים האחרונות של חייו הקדיש לאיסוף עתיקות, כשהבולט מבין אוספיו הוא אוסף כלי הזכוכית, מהחשובים בעולם. בשנת 1953 יסד את קרן מוזיאון הארץ, וערך הסכם עם עיריית תל אביב לפיו יתרום את אוספיו לעיריית תל אביב בתנאי שהעירייה תקצה שטח לבניין מוזיאון. מוזס שאף שהמוזיאון שייסד יהווה מרכז חינוכי וימחיש את הקשר בין המורשת התרבותית, האמנותית והארכיאולוגית של עם ישראל במולדתו העתיקה לבין ישראל המתחדשת.

 

כאמור, הראשון במבני המוזיאון היה ביתן הזכוכית, ובמשך השנים התווספו לו ביתנים חדשים: מוזיאון הקרמיקה, מוזיאון קדמן למטבעות (1962), מוזיאון המדע והטכנולוגיה שחלק ממנו הוא הפלנטריום, מוזיאון לאתנוגרפיה ולפולקלור, מוזיאון הכתב מיסודו של פרופ' דירינגר, ביתן נחושתן שהוקם בסיוע ד"ר קרל מוסברג וחברת נחושתן לשם הצגת ממצאי החפירות בבקעת תמנע, המוזיאון לעתיקות תל אביב-יפו (ביפו העתיקה) והמוזיאון לתולדות תל אביב. בשטח המוזיאון נמצא גם תל קסילה, בו נתגלו 12 שכבות יישוב, שהקדומות בהן שייכות ליישוב הפלישתי שהתקיים במקום בימי השופטים. כן נתגלו בו ממצאים מתקופת המלוכה של דוד ושלמה, מתקופת שיבת ציון, תקופת החשמונאים, תקופת הורדוס, התקופה הרומית, הביזנטית והערבית.

 

במוזיאון נערכים סיורים מודרכים לתלמידים וכן תערוכות מתחלפות, הרצאות והפעלות.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת