אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אתרים ועברם > אנדרטה למיסדי תל אביב
אתרים ועברם
 
אנדרטה למיסדי תל אביב
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
ייסוד חברת "אגודת בוני בתים ביפו", "אחוזת בית"
בניין העירייה ממגדל המים לכיכר רבין
תאריך הקמה : 23/03/1951
כתובת : שדרות רוטשילד
בשנת 1949, במלאת 40 שנה לייסודה של אחוזת בית, הוחלט להקים אנדרטה שתנציח את מייסדיה. המקום שנבחר להצבתה היה שדרות רוטשילד מול ביתו של מאיר דיזנגוף (בו שכן אז מוזיאון תל אביב), בסמוך למקום בו נערכה הגרלת המגרשים הראשונה, ושעליו קם מכון המים ובית הוועד הראשון.

בצידה האחד של האנדרטה נחקקו שמות המייסדים, ומצידה השני נצוק תבליט, המתאר שלושה שלבים בהתפתחותה של תל אביב: בחלקו התחתון מתואר יישור החולות לקראת הקמת השכונה. מעליו השכונה בשנותיה הראשונות כשמימין נראה בית דיזנגוף במראהו המקורי (לפני שעבר שינוי בהתאם לסגנון הבינלאומי), במרכז בניין גימנסיה הרצליה ומשמאל מכון המים ובית הוועד הראשון. חלק העליון של התבליט מתוארת תל אביב העכשווית, של סוף שנות ה-40. עם בניינים מודרניים רבי קומות.

התלבטויות רבות היו לגבי תאריך חנוכת האנדרטה: האם ביום הגרלת המגרשים או מועד הנחת אבן היסוד לבניין הגימנסיה או היום שבו ב- 1910 היתה חנוכת הבתים הראשונים בשכונה ותחילת נטיעתן של שדרות רוטשילד. לבסוף נבחר יום הולדתו ה-90 של מאיר דיזנגוף, והאנדרטה נחנכה בשושן פורים, 23 במרץ 1951. בטכס נכחו הנשארים מבין המייסדים וקרובי משפחתם. נשאו דברים: ראש העיר ישראל רוקח, שר החוץ משה שרת ונציג המייסדים
דוד סמילנסקי. הכיכר שבה נמצאת האנדרטה, ובה היה בית הועד והעירייה נקראה "כיכר המייסדים", אבל במשך שנים לא היה שילוט במקום המעיד על כך. המעוות תוקן ב-2 במאי 2005 בטכס גילוי לוט מעל שלט כיכר המייסדים בהזמנתו ובהשתתפותו של ראש העירייה, רון חולדאי.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת