אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > מקומות שהיו ואינם > גן החיות
מקומות שהיו ואינם
 
גן החיות
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
גן הדסה
מפרדס פורטליס לכיכר מלכי ישראל ולכיכר רבין
תאריך הקמה : 17/12/1938
כתובת : צומת רחובות: שלמה המלך - שד' בן גוריון - הדסה
תחילתו של גן החיות, שהיווה משך למעלה מ-40 שנה מוקד בילוי לתושבי הארץ, מבוגרים ובעיקר ילדים ברב ד"ר מרדכי שורנשטיין.

שורנשטיין שלפני עלותו ארצה כהן כרב בקופנהאגן פתח בשנת 1935 ברחוב שינקין חנות לבעלי חיים בה היו יונקים קטנים, ציפורים נדירות ודגי נוי. מאוחר יותר נוסף לחנות  גם צבי ארץ-ישראלי. מאחר שהחיות עוררו התלהבות רבה, עזרה העירייה לשורנשטיין לעבור למקום גדול יותר עם חצר ברחוב הירקון 63. התרגשות גדולה עוררו שני דיירים חדשים שנוספו לאותה חצר, "גיבור" ו"תמר", שני גורי אריות שהתקבלו במתנה מגן החיות בקהיר.

ב-17 בדצמבר 1938, הודות למאמץ משותף של העירייה ואגודת חובבי גן החיות, נחנך משכנו הקבוע של גן החיות, בו שכן למעלה מארבעים שנה, בקרן הרחובות שלמה המלך, הדסה ושדרות קרן קיימת (היום שד' בן גוריון). תחילה כלל שטחו כ-2 דונם בלבד, בחלק מהשטח של "פרדס פורטליס" וחברי ההנהלה נאלצו לא פעם לקחת הלוואות על שמם ולעסוק ב"שנור" בפתח בתי קפה, על-מנת לממן את פעילותו. מטרת הועד, כפי שהביע אותה בעיתון "הבוקר" מיום 18 בדצמבר 1938 הייתה שהגן ישמש לא מקום בילוי בלבד, אלא גם לפתוח במשך הזמן ליד הגן קורסים להשתלמות במדעי הטבע בכלל וללימודי הטבע של ארץ ישראל בפרט. לשם כך החליט לרכז בגן החיות את כל מיני החיות המצויות בארץ ואף כאלה שחיו פעם בארץ ו"גלו" ממנה, כמו האריות, שסמלו את שבט יהודה. הועד אף שאף להציל את החיות העומדות בפני הכחדה, ולהחדיר בליבות המבקרים את ההכרה שאין לתאר חיי אדם עלי אדמות מבלי אוסף החי המקיף אותנו. המטפל הראשון של גן החיות היה ג'וני סושייה. ג'וני(יואכים) נולד ב1905 בלייפציג למשפחה שמוצאה בהוגנוטים הצרפתים ולמד שם וטרינריה . ב-1935 ,במחאה על עליית המשטר הנאצי בגרמניה התגייר ועלה לארץ, עם הכשרה לקיבוץ יגור. שנה לאחר מכן, כשפתח שורנשטיין את חנותו, החל לעזור לו בטיפול בחיות  ובעיקר באריות, ולאחר שהוקם גן החיות עבר לעבוד בו כמטפל. בסוף שנות ה-40 נבנה עבורו בתוך הגן בית קטן,בו התגורר עם רעייתו נורה, שהסבה בעקבות נישואיהם את מקצועה מטיפול בתינוקות לטיפול בחיות. בעת הצורך  גדלו בביתם גורים של חיות טרף  אותם הזינו מבקבוק. ג'וני נחן באהבה ובגישה מיוחדת לחיות ממשפחת החתוליים: האריות, הנמרים והטיגריסים ,ונהג לטייל אתם, להכנס לכלוביהם באופן חופשי, לחבקם ולקבל מהם חיבוק. נורה טפלה בעיקר בגורים ובחיות קטנות כמו שועלים,סנאים,צבאים וקנגרו. ההשגחה הרפואית נמסרה לידי ד"ר לוויט, הרופא הוטרינרי של תל אביב.

במשך השנים גדל שטחו של גן החיות והתרבו המבקרים בו: בשנת 1939 היה מספר המבקרים בגן-60,000, ואילו בשנת 1956/57 בקרו בו כ-400,000 ילדים ומבוגרים. גן החיות היווה מרכז בילוי ובפורים אף נערך בו קרנבל תחפושות, בליווי תזמורת מכבי האש.

בשנות השבעים, החליטה העירייה לפתוח את הגן ללא תשלום בשבתות ומספר המבקרים שצבאו על שעריו בשבתות הלך וגדל. אולם, אליה וקוץ בה. כשנפתח גן החיות, לא היה סביבו שום בית ואפילו הגישה אליו בכבישים הייתה קשה. אולם במשך השנים נבנתה העיר סביבו והוא הוקף בבנייני מגורים ובכבישים סואנים. השכנים החלו להתלונן על הריחות הרעים והרעש הבוקעים מהגן ובלחצם של אלה וכן עקב סבלן של החיות, שנאלצו לשהות בכלובים צרים בשל השטח הקטן שלא ניתן להרחיבו, הוחלט להעביר את הגן למקום מרווח יותר ומרוחק ממרכז העיר. תחילה חשבו על אזור פארק הירקון, ואף הוכנה תוכנית להעברה. אולם לבסוף הועבר למשכנו הנוכחי בספארי ברמת גן. ב-5 באוקטובר 1980 נסגר גן החיות, ובמקומו נבנה הקניון, המגדל והגן - "גן העיר".

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת