אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > החודש לפני > ההצגה הראשונה של התיאטרון הקאמרי
החודש לפני
 
ההצגה הראשונה של התיאטרון הקאמרי
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
קולנוע מוגרבי
ב-24 באוקטובר 1944, נערכה ההופעה הראשונה של התיאטרון הקאמרי בבית הפועל שברחוב נחמני 4.

המופע נקרא "מאז ועד היום" וכלל 4 מערכונים: "טרגדיה פלורנטינית" מאת אוסקר ויילד, "בוקר בגן העיר" מאת סרפין וג'ואקין קוינטרו, "המאהב" מאת מרטין סירה ו"שלום-בית" מאת ג'ורג' קורמלין. השחקנים הראשונים בתיאטרון היו: יוסף וימימה פסובסקי-מילוא, רוזה ליכטנשטיין, אברהם בן יוסף ובתיה לנצט.

 

הקאמרי התאפיין בסגנון ריאליסטי- נטורליסטי, בניגוד לסגנון האקספרסיוניסטי והמלא פאתוס שאפיין תאטרונים קודמים. לדברי יוסף מילוא, מה שהניעו לייסד את התיאטרון החדש הוא האהבה לתיאטרון והשאיפה למצוא פינה בה יוכל השחקן הצעיר להתבטא ולחפש דרכים חדשות לו ולאמנותו. הדרך הטובה ביותר לחיפוש זה הייתה, לדעתו, הבמה הקאמרית-האינטימית, בה ניתן למזג את הרעיון (המחבר), הצייר והשחקן על אישיותו והווייתו. מטרה נוספת בהקמת התיאטרון הייתה מחזאות עברית שתתרכז בפרט, באדם הפשוט, ללא אצטלה  של "קדושה", "חלוציות" או ציונות תעמולתית.

 

השחקנית בתיה לנצט מספרת, כי השם "התיאטרון הקאמרי" נבחר בישיבה של הוועדה האמנותית ב-1944 שכללה מלבדה את יוסף מילוא ואברהם בן יוסף. יוסף מילוא הציע דווקא שם אחר תיאטרון 1944, וכל שנה לשנות את השם, בדומה לתיאטרוני האוואנגרד באירופה, אולם בתיה לנצט הצטרפה להצעתו של אברהם בן יוסף התיאטרון הקאמרי, וכך בשני קולות מול אחד נקבע השם.

 

לאחר "מאז ועד היום" הציג הקאמרי הצגה לילדים ונוער על פי סיפורו של ביאליק "אלוף בצלות ואלוף שום". ההצגה זכתה לתשבחות בביקורת אך נחלה כשלון קופתי. ב-23 באוקטובר 1945 הציג התיאטרון הצגה ראשונה של מחזה לערב שלם "משרתם של שני אדונים", במרתף קולנוע מוגרבי.

 

ב-16 בפברואר 1955 חזר הקאמרי לאולם בו הופיע בפעם הראשונה אולם נחמני ברחוב נחמני 4 שהיה למשכנו עד שנבנה עבורו בניין  ברחוב דיזנגוף פינת פרישמן, אליו עבר בדצמבר 1961. בשנת 1970 הפך התיאטרון לנאמנות ציבורית, החל לפעול כתיאטרון עירוני - הקאמרי של תל אביב. במרץ 1998 הונחה אבן הפינה למשכנו הנוכחי, שתוכנן ע"י האדריכלים יעקוב ואמנון רכטר והאדריכל האחראי היה ערן בן חמו. שלוש ההצגות הראשונות שהוצגו במשכן החדש היו: "אמא קוראז'", "יום במותה של ג'ו" וגרסה מחודשת להצגת הילדים "עוץ-לי גוץ-לי".

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת