אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אז והיום > מגן לונדון לגן הנצחה להעפלה
אז והיום
 
מגן לונדון לגן הנצחה להעפלה
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
משפת ים לטיילת להט
ישראל רוקח, ראש העירייה נעצר במחנה מעצר לטרון
ישראל רוקח
כיכר לונדון נחנכה ביום הקיסרות הבריטית ב-24 במאי 1942. מועצת העירייה החליטה על הקמת הגן לאות הזדהות עם סבלם ועמידתם האיתנה של תושבי לונדון שהופצצו מן האוויר על ידי מטוסי האויב הגרמני במלחמת העולם השנייה.

מועצת העיר וראש העיר דאז, ישראל רוקח, רצו להביע את הערכתם לבריטניה על עמידתה לבדה מול  גרמניה הנאצית.

 

שטח הגן כשישה דונם, והוא תוכנן כמעין "פרוזדור" בין העיר לים. בדרומו בתי קפה ומלונות, ממערב ומצפון סוגר עליו כביש מתפתל היורד לעבר הים (מורד טייגר היל) וממזרח הוא גובל ברחוב הירקון. הגינה היתה בנויה רבדים רבדים, העשויים אבני-ים מסותתות, ועליהם נשתלו צמחים העשויים לעמוד ברסס מי-המלח הבאים מן הים כגון: קריסה, מלוח וסביון ימי. בגן הוצבו ספסלים, נבנו שיפועי אבן לעגלות ילדים, ובדרומו - רחבה למשחקי ילדים.

 

ב-16 ביוני 1942 שלח ישראל רוקח מכתב לראש עיריית לונדון, בו הביע את הערכת תל אביב ותושביה לעוז-רוחם של תושבי לונדון ,הודיע לו על פתיחת הגן, וצירף את נאומו וצילומי הגן בעת פתיחתו, יחד עם המחאה בסך 250 ליש"ט שאספו תושבי תל אביב למען עזרה לתושבי לונדון שנפגעו מההפצצות. ראש עיריית לונדון ג'ון  ד. לאורי השיב במכתב תודה מיום 10 באוגוסט 1942 בו כתב: "הריני מעריך ביותר את כל דבריו על לונדון ותושביה. היו לנו אי-אלה נסיונות מרים עקב הסבלות וההרס אשר נגרמו כתוצאה ממתקפות אויר של האויב, אולם עמנו גמר אומר יותר מאשר תמיד לשאת בסבלות אלה עד ליום בו ימוגר כוח הציר ועד לניצחון הסופי המוחלט".

 

הגן היה מרכז בילוי לתושבי העיר במשך שנים, אבל בשנים האחרונות היה מוזנח. לאחרונה הוקם מתחתיו חניון תת-קרקעי, הגן שוקם וחודש, וביוזמת הוועד להנצחת ההעפלה בשיתוף עם קרן תל אביב לפיתוח הפך לאתר הנצחה להעפלה על שם שאול אביגור, ראש המוסד לעליה ב'. פיתוח הנוף של הגן נעשה סביב שתי "צלליות" של אוניות וקיר הנצחה בצורת גל, שעליו הונצחו כל אניות המעפילים. האדריכלים הם: ברוס לוין תכנון נוף ואליאב נחליאלי תכנון המוזיאון.

 

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת