אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > הנחת אבן יסוד לגימנסיה הרצליה
תאריכים בתולדות העיר
 
הנחת אבן יסוד לגימנסיה הרצליה
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
בניין גימנסיה הרצליה
כותרת : הנחת אבן פינה לגימנסיה הרצליה
תאריך : 28/07/1909
הגימנסיה העברית הראשונה נפתחה ע"י פניה ויהודה מטמן בתשרי תרס"ו (1905).

בני הזוג מטמן קיוו תחילה כי יימצא לה משכן בבית הספר לבנות בנווה צדק, אולם לאחר שנכזבה תוחלתם זו, נאלצו לשכור דירה צנועה ביפו שהייתה משכנה הראשון של הגימנסיה.

 

בקונגרס הציוני השמיני בהאג, בקיץ 1907, הועלתה שאלת מימון בניין ראוי לגימנסיה בפני הצירים. אחד מהם היה יעקב מוזר, שופט יהודי מהעיירה ברדפורד באנגליה. מוזר חסוך הילדים, החליט בו במקום לתרום 80,000 פראנק להקמת הגימנסיה, ורק תנאי אחד התנה כי תקרא על שמו של בנימין זאב הרצל.

עתה התעוררה השאלה: היכן יוקם הבניין? שלוש מהמושבות העבריות הוותיקות התחרו ביניהן בשטחה של מי יבנה ביתה של הגימנסיה: זכרון יעקב, ראשון לציון או פתח תקווה, אולם הנהלת אגודת הגימנסיה החליטה לשכנה בליבה של השכונה העברית שעמדה לייסד באותו זמן האגודה "אחוזת בית" על החולות שמצפון ליפו. אגודת הגימנסיה פנתה לקרן הקיימת בבקשה לרכוש מגרש עבורה בשטח אחוזת בית, והתורם מוזר אף הציע לרשום על שם קק"ל את הבניין שייבנה עליו. בישיבת הוועד הפועל המצומצם של ההסתדרות הציונית שהתקיימה באביב 1909 בקלן, הוחלט לאשר את הבקשה.

 

שאלה חשובה נוספת הייתה מה תהיה צורת הבניין. הצעות רבות הועלו, וההצעה שבניין הגימנסיה יזכיר את חומת ירושלים זכתה לתמיכה הרבה ביותר. האדריכל יוסף ברסקי הוזמן לשרטט את התוכניות. תוכניתו הראשונית הודפסה ונשלחה לבחינתם של מומחים. תוכניתו של ברסקי אושרה לבסוף לאחר מספר שינויים בתוכנית המקורית כגון ביטול הכיפה ועיטורים ששיוו לבניין, לדעת המבקרים, מראה דומה מדי למסגד מוסלמי.

 

ב- י' באב תרס"ט, 28 ביולי 1909, נערכה חגיגת הנחת אבן הפינה לבניין הגימנסיה העברית. בסיום יום הלימודים התכנסו מורי הגימנסיה, התלמידים וחברי אגודת הגימנסיה. תלמידי הגימנסיה הסתדרו סביב המקום בו הונחו האבנים הראשונות אבני היסוד לגימנסיה. במרכז הונחה האבן הראשונה על מקום גבוה ועליה העמידו בקבוק, בו נטמנה מגילת היסוד של הגימנסיה. מקהלת הגימנסיה שרה את "התקווה". הנואמים היו מנחם שינקין, חבר הנהלת הגימנסיה, הד"ר יהודה ליב מטמן, מייסד הגימנסיה, והמורה, ד"ר ברוך מוסינזון. יהודה מטמן אמר בנאומו: "אל נא, תלמידי ותלמידותי, אל נא תחשבו, שכל כוונתנו היא לברוא עוד רופא, עוד אדריכל, עוד מלמד בעמנו. לא זה בלבד נחוץ לנו אולם אנחנו דואגים לדור כולו ומקווים, שהגימנסיה תקים לנו דור של משכילים עברים, שיהיו ראויים על פי דעותיהם ורגשותיהם  ללכת לפני העם, להראות לו את הדרך.

והרי מניחים אנו כעת את היסוד לבניין הגימנסיה. הרעיון של התחייה ירקום עליו בשר ועצמות והיה לגוף ממשי  אולם עיננו תלויות אל אותם הגרגירים הקטנים, שהנחנו לתוך ליבות תלמידינו ברוב עמל ויגיעה, שיתלכדו לאבן אחת, שתהיה לבניין רוחני נהדר לעמנו, שכל אותם הניצוצות המפוזרים בפינות ליבותיכם יתאחדו לאש להבה, שתחמם את הרגש ותאיר אתת הדרך לפני אלה, שיבואו לעבוד עבודת התחייה בארץ ישראל..."

 

הטכס הסתיים בשירת המקהלה ובקריאת אל מלא רחמים לנשמת בנימין זאב הרצל.

 

בחודש אדר תר"ע כבר עמדה הקומה הראשונה על תילה, ויעקב מוזר ורעייתו באו לחנוך אותה ולהניח את אבן היסוד לקומה השנייה. באלול תר"ע (1910) הושלם הבניין, ששמש משכן לגימנסיה עד שב-21 ביוני 1959 הוחלט להורסו ולהעביר את הגימנסיה לבניין חדש, ברחוב ז'בוטינסקי, ובמקום נבנה מגדל שלום.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת