אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > קונצרט ראשון של התזמורת הארצישראלית (הפילהרמונית)
תאריכים בתולדות העיר
 
קונצרט ראשון של התזמורת הארצישראלית (הפילהרמונית)
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
חנוכת היכל התרבות
קונצרט ראשון של התזמורת הפילהרמונית בכיכר מלכי ישראל
תאריך : 26/12/1936
בעת ביקוריו בארץ בשנות ה-20 וה-30 החלה לגמול בליבו של הכנר ברוניסלב הוברמן ההחלטה להקים בארץ תזמורת פילהרמונית.

רדיפת יהודי גרמניה והרצון לסייע להשתקעותם בארץ של האמנים היהודים המריצו אותו לנקוט בפעולה. בתוכניתו, שהתפרסמה בבטאון "ידיעות עיריית תל אביב" בינואר 1934 הביע את כוונתו להקים בארץ תזמורת, שנגניה יהיו בחלקם מקומיים ובחלקם אמנים יהודיים מארצות שונות בחו"ל. כן החליט להזמין לתזמורת מנצחים יהודיים ידועי שם מארצות הברית ואירופה. הוברמן החליט כבר אז, לקיים קונצרטים לא רק לבעלי האמצעים, אלא לאפשר גם לציבור הפועלים ליהנות מקונצרטים ברמה גבוהה במחיר התואם את אפשרויותיהם. הוא כתב לאמנים יהודים מחוץ לארץ, והצליח לרכז נגנים מפולין, גרמניה, אוסטריה, הונגריה, הולנד, צ'כוסלובקיה, ארצות הברית, ליטא, רומניה ואיטליה. אליהם נוספו אמנים מקומיים, לאחר שעברו את הבחינות שערך הוברמן עצמו. לקונצרט הראשון רצה הוברמן להבטיח מנצח בעל שם עולמי את ארתורו טוסקניני. הוברמן נסע לפוגשו בזלצבורג, וטוסקניני, שסלד ממדיניות הנאצים כלפי היהודים, הבטיח לבוא באוקטובר 1936.

 

נתן דונביץ מספר בספרו "תל אביב חולות שהיו לכרך" בשם משה שלוש, שעמד בראש החברה הארצישראלית למוסיקה (ואח"כ אגודת התזמורת הארצישראלית של הוברמן) וממייסדי התזמורת כי תחילה לא היו בידי הוועד שהוקם להחזקת התזמורת אמצעים: אפילו את הנייר והעט לרישום הפרוטוקולים הביא מביתו. כשהוחלט לערוך את הקונצרטים בביתן האיטלקי בתערוכה, לא היו בידי הוועד אמצעים לשפצו על מנת להתאימו לאולם קונצרטים. הוועד החליט למכור מנויים מראש. האנשים ששמעו שטוסקניני יבוא לנצח, רכשו כרטיסים ובכסף מומן שיפוץ הביתן. בינתיים החלו להגיע הנגנים, והוועד שכן חלק מהם בבתים פרטיים של תושבי תל אביב, כי לא היה להם היכן לגור. לפתע הגיע מברק מטוסקניני, שלא יוכל להגיע באוקטובר. אנשי הוועד לא ידעו כיצד לנהוג: הרי כבר הודיעו על בואו של טוסקניני ואף מכרו כרטיסים לקונצרט. הם התייעצו עם דיזנגוף מה לעשות. לבסוף הוחלט לפנות לטוסקניני ולהסביר לו את המצב. טוסקניני התרצה, ואמר שיגיע במחצית השנייה של דצמבר.

 

הקונצרט הראשון של התזמורת הארצישראלית(שנקראה לימים התזמורת הפילהרמונית) נערך ב-26 בדצמבר 1936. קהל רב נהר לקונצרט. בין אורחי הכבוד היה הנציב העליון ארתור ווקופ ונשיא הסוכנות היהודית ד"ר חיים ויצמן (לימים- נשיאה הראשון של מדינת ישראל). כשנכנס הנציב העליון לאולם, ניגנה תזמורת הכבאים את ההמנון הבריטי ואת "התקווה". כשעלה טוסקניני לדוכן המנצחים, רעד האולם מתשואות. הקונצרט נפתח בנגינת הפתיחה "סולם המשי" מאת רוסיני. כן הושמעו בקונצרט יצירות משל ברהמס, שוברט, ובר ומנדלסון. בסיום הקונצרט נערכה מסיבה מצומצמת מטעם העירייה לכבוד טוסקניני והוברמן. ב-29 בדצמבר נערכה מסיבה פומבית נוספת עם 500 מוזמנים לכבודם, באולם אוהל שם. בנאומו במסיבה זו אמר רוקח, כי "טוסקניני, כאחד מחסידי אומות העולם, בא להכריז כאן באמצעות שרביטו על זה, שלא עברו עדיין מן העולם האידאות הנשגבות של חופש מצפונם של העובדים הרוחניים בלי הבדל בין גזעם ומוצאם. הופעתו של טוסקניני בציון, ובציון דווקא, היא מחאה עזה נגד כל השליטים ונגד כל המושלטים, העוברים בשתיקה על הדיכוי הברברי של אנשי האמנות והתרבות, שחטאם היחיד הוא שהם יהודים."

 

בשנה הראשונה לקיומה,1936-1937, ערכה התזמורת  שנקראה בתחילה התזמורת הארצישראלית 23 קונצרטים בתל אביב. הוברמן קיים את הבטחתו, ומתוך קונצרטים אלה היו 10 למנויים רגילים, 10 לפועלים, שניים מיוחדים ואחד - לנוער. בכל הארץ קיימה בשנה זו 60 קונצרטים. מספר המבקרים בקונצרטים בתל אביב היה 5,000 ובכל הארץ 10,000. בנוסף לכך ערכה 4 קונצרטים במצרים ו-2 בסוריה. מספר המנויים הרגילים בתל אביב היה 1789 ומספר המנויים לפועלים 1830.

 

באפריל 1938 נבחרו הוברמן וטוסקניני לאזרחי כבוד של תל אביב. אזרחות הכבוד נמסרה להם על במת התזמורת בקונצרט מיוחד עליו נצח טוסקניני ב-24 באפריל 1938. לאחר הקמת היכל התרבות כמשכנה של התזמורת הפילהרמונית נקראו שני רחובות סמוכים לו על שמם.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת