אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אתרים ועברם > בית עקיבא אריה וייס
אתרים ועברם
 
בית עקיבא אריה וייס
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
ייסוד חברת "אגודת בוני בתים ביפו", "אחוזת בית"
כתובת : רחוב הרצל 2
עקיבא אריה וייס היה הוגה רעיון הקמתה של השכונה "אחוזת בית". הוא עמד בראש הוועד עד 1911, אבל פרש מהוועד משנבחר מאיר דיזנגוף, והצהיר שאינו מעונין להיבחר שוב. אולם את מסירותו לתל אביב ביטא בזאת שנתן לבתו הצעירה את השם "אחוזה-בית" (על משקל אליזבט).

הוא נטל חלק ביוזמות כלכליות שונות: נמנה עם מייסדי השכונה "חברה חדשה" (לימים רחוב אלנבי), הקים סוכנות להפצת מצלמות קולנוע, ניהל מפעל תיירותי בחמי טבריה ועוד. הוא גם הקים חברת סרטים בשם "אורה חדשה", וכבר בשנת 1912 צילם סרט בתל אביב שאין יודעים מה עלה בגורלו.

 

וייס תכנן בעצמו את ביתו, שנבנה על טהרת העבודה העברית מלבני מלט שיוצרו בבית החרושת היהודי "ארבר" ביפו. הבניין היה בן קומה אחת, שישה חדרים ועליית גג. בגן הבית היו עצי פרי, דקל, זית, אנונה ועוד.

 

בשנת 1927 נוספה לבית קומה שנייה. הקומה הראשונה שינתה ייעוד ממגורים למסחר. החזית המקורית שונתה, העיטורים והקשתות נעלמו, ואיתם הפינה "העגולה" שהונצחה בסיפורו של נחום גוטמן "פינה עגולה פינה ישרה" שבספר "עיר קטנה ואנשים בה מעט". גוטמן סיפר איך מתעורר כעסו של וייס על שכנו פוליקובסקי מעבר לכביש, הבונה את ביתו עם פינה ישרה: "הנה מולך כבר עומד בית. זוויתו הפונה לשני הרחובות מעוגלת. הגדר שסביב הבית גם כן מעוגלת. וזה יפה. ואתה בונה את שלך מולו... ואינך מעגל פינתו. איזו צורה?"

 

בתו התגוררה בבית עד שנת 1963. בשנות ה-90 רכשה חברת "אפריקה ישראל" את בית וייס, והוא שוקם ושומר בתכנון האדריכל אמנון בר אור. במהלך השחזור התברר כי בשינוי שערך וייס בבית בשנת 1927 לא נהרס הקיר המקורי, אלא נבנתה סביבו מעטפת חדשה. לתדהמתם של המשפצים נחשף קיר לבני המלט המקורי משנת 1909.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת