אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > ראשונים בעיר > הקניון הראשון - דיזנגוף סנטר
ראשונים בעיר
 
הקניון הראשון - דיזנגוף סנטר
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך : 08/1983
כתובת : פינת הרחובות דיזנגוף והמלך ג'ורג'

קניון דיזנגוף סנטר ממוקם במרכז העיר, בפינת הרחובות דיזנגוף והמלך ג'ורג'. במקום שכנה בעבר שכונת

נורדיה, שהוקמה ב-1922, ונקראה ע"ש המנהיג הציוני מכס נורדאו.

תושבי השכונה הראשונים היו פליטי מאורעות תרפ"א (1921) ביפו ועולים חדשים מחוסרי דירות. בשולי השכונה, במקום שבו הוקם לימים דיזנגוף סנטר, הוקמו צריפים מצופי נייר זפת על ידי מי שידם לא השיגה לרכוש בתי אבן.
בעת בנייתה ובמרבית תקופת המנדט לא נחשבו קרקעותיה למבוקשות, אולם עם התפתחות תל אביב צפונה, הפכה השכונה לחלק מהמע"ר (מרכז עסקים ראשי) של תל אביב והוחלט לפנות את התושבים לדיור חלופי ולהקים במקום מרכז קניות. לצורך פינוי התושבים הוקמה חברת "מעונות נורדיה" ששכנה חלק משוכני הצריפים בבניינים חדשים שנבנו במקום ועם חלקם הגיעו להסדרים אחרים. העבודות בשטח החלו בסוף  1971 ע"י חברת דיזנגוף סנטר בראשות היזם אריה פילץ. ב-1977 נחנך המקום עם פתיחת חנות הכלבו של המשביר לצרכן במתחם. שאר החנויות אוכלסו בהדרגה ובאוגוסט 1983 נערכה פתיחתה חגיגית.

הקניון בדיזנגוף נבנה כמרכז קניות ובילוי, ובו בנוסף לחנויות גם בתי קולנוע, בתי קפה, מסעדות ומתקני שעשועים לילדים. פנים הקניון תוכנן ע"י האדריכלים עליזה טולדו ויצחק ישר. למתחם מבנה ייחודי הבנוי ממפלסים משופעים ומעוגלים, שבא בין היתר לפתור את בעיית הבדלי הגובה בין שני חלקי רחוב דיזנגוף והמקנה לו חללים זורמים השונים ממרבית הקניונים שנבנו אחריו. האדריכלית עליזה טולדו אומרת, כי הציבה לעצמה שתי מטרות: הקמת מתחם בעל קנה מידה אנושי והקניית תחושה של התמצאות. לדברי האדריכל יצחק ישר, המפלסים המשופעים אמנם מזמינים את הבאים בשערי הקניון להמשיך ולעלות למעלה, אולם מקשים על ההתמצאות. שני חלקי "הסנטר" מחוברים ע"י שני גשרים העוברים מעל הרחוב הסואן.

מעל הקניון נבנו שני מגדלים: מגדל מגורים שתוכנן ע"י מרדכי בן חורין והמעוצב בצורת גליל עם זיזים בולטים האמורים לשוות לו "תנועה מדומה" (איכלוסו היה ב-1987) ומגדל משרדים בתכנונו של משה צור, הבנוי כגליל עטוף בקירות ישרים.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת