אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > ראשונים בעיר > השדרה ראשונה – שדרות רוטשילד
ראשונים בעיר
 
השדרה ראשונה – שדרות רוטשילד
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
ביקורו הראשון של הברון רוטשילד בתל אביב
בית דיזנגוף
בית העירייה בביאליק
בית לוין
תאריך : 25/01/1910
שדרות רוטשילד נוצרו למעשה כתוצאה מהמבנה הגיאופיזי של תל אביב: כיוון שהעיר נבנתה על דיונות היה צורך ביישור החולות לפני הבנייה בשל הפרשי הגובה. החולות שנחפרו יצרו משטח שאינו מתאים לבנייה, עליו החליטו לטעת את השדרה.

הנטיעות החלו בט"ו בשבט תר"ע (1910). תחילה נטעו בצדי השדרה עצי ברוש ובמרכזה ערוגות פרחים ודשא. בכ"ג כסלו תרע"א (דצמבר 1910) הוחלט בישיבת ועד תל-אביב לקרוא את השדרה ע"ש הברון רוטשילד ולהסמיך את מרדכי בן הלל הכהן ואת מאיר דיזנגוף לכתוב מכתב לברון ולהודיע לו כי הבולוואר נקרא על שמו. בגלויות ובמקורות מתקופה נקראות השדרות לעתים שדרות בנימין או "הבולוואר".

 

בישיבת הוועד בכ"ז באב תרע"א 1911 הוחלט להשתמש לנטיעות בעצים מקומיים בלבד. השתילים הראשונים סופקו ע"י תחנת הנסיונות החקלאית שהוקמה בגימנסיה הרצליה, ומאוחר יותר במשתלות של שרונה ושל עין חרוד. עד פרוץ מלחמת העולם הראשונה נמשכו עבודות הסלילה והנטיעה עד רחוב אלנבי של היום, ונשתלו עצי אזדרכת, ברוש, גראוויליאה ודקלי וושינגטוניה. ב-1930 נוספו עצי שקמה ופיקוס וב-1932 עץ הצאלון בעל הפריחה האדומה, שהיה עץ חדש ולא מוכר עד אז.

 

בקצה השדרה, בסמוך לרחוב הרצל הוקם מכון המים ששמש גם בית הוועד והבניין הראשון של העירייה. לימים נהרס והוקמה במקומו האנדרטה למייסדי תל אביב. בשדרות רוטשילד 16 בנה מאיר דיזנגוף את ביתו. לאחר מות רעייתו, צינה, הקדיש אותו למשכן למוזיאון לאמנות. מבני ציבור נוספים היו בשדרה: במספר 80 פעל התאטרון הארץ ישראלי, והבניין שימש זמן מה גם את תיאטרון הבימה. אח"כ הפך לקולנוע שדרות, ולכשנהרס נבנה במקומו בנק מסד. בית ועד הקהילה היה בשד' רוטשילד 40 (תוכנן ע"י האדריכל דב הרשקוביץ) ובמספר 46 - בית לוין ששימש בשנות החמישים כמשכן הצירות של ברית המועצות. בית מס' 23 בית גולומב הוא מקום משכנו של מוזיאון ההגנה. הבניין נבנה ע"י זאב שרתוק, והתגוררה בו גם משפחת אחיו, יעקב שרתוק. בנו של יעקב היה משה שרת (שרתוק), לימים שר החוץ וראש הממשלה השני של מדינת ישראל. אחותו של משה, רבקה, נישאה לדב הוז, סגן ראש עיריית תל אביב ומחלוצי הטיס בארץ, ואחותה עדה נישאה לאליהו גולומב, מנהיג ארגון ה"הגנה". במשך שנתיים גרו בבניין רבקה ודב הוז, ואח"כ גרו בו עדה ואליהו גולומב. הבניין שכונה אז בלצון גם "בית הגיסים" שימש מרכז לפעילות מדינית ובטחונית. בשנות הששים, כאשר אלמנתו של גולומב, כמעט ונאלצה למכור את הבית לקבלנים שרצו להורסו ולבנות בניין אחר במקומו, התגייסו ותיקי ההגנה וגולדה מאיר להצלת הבניין, הוא נרכש מחדש והוקם בו מוזיאון ההגנה. החזית ששומרה תוכננה ע"י האדריכל יוסף ברלין ואגף האחורי תוכן ע"י פרופסור יוחנן רטנר.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת