אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אז והיום > מבית האופרה למגדל האופרה
אז והיום
 
מבית האופרה למגדל האופרה
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
משפת ים לטיילת להט
ביקורו של הנציב העליון הראשון הרברט סמואל בתל אביב
אופרה ראשונה - האופרה הארצישראלית של מרדכי גולינקין
מגדל האופרה הממוקם בקרן הרחובות אלנבי והרברט סמואל, שומר בשמו ובחזיתו על הבניין שעל חורבותיו הוא עומד בניין האופרה.

הצורה הארכיטקטונית של הבניין, המאופיינת בשדרת קשתות משולשות הוכתבה ע"י הארכיטקטורה של הכיכר. עיצוב זה נולד בתחרות רעיונית בשנת 1925 בה זכה הסטודנט לאדריכלות יוסף נויפלד. את מפגש רחוב אלנבי עם הים בצורת מניפה תכנן עוד בשנת 1921 האדריכל ריכרד קאופמן.

 

הבניין הוקם בשנת 1945, ושימש בשלוש שנותיו הראשונות כקולנוע "קסם". בתקופת מלחמת העצמאות שכן בו מטה חיל הים. עם הקמת המדינה, כאשר ירושלים הייתה במצור, והכנסת הראשונה, או כפי שנקראה אז מועצת המדינה, לא יכלה להתכנס בה, היא השתכנה כאן מ-15 בדצמבר 1948 עד דצמבר 1949.  הכיכר נקראה משום כך "כיכר הכנסת" במקום השם המקורי "כיכר" או "רציף הרברט סמואל" מאז ביקורו ב-1922 של הרברט סמואל, הנציב העליון הראשון, בתל אביב. לאחר שעברה הכנסת לירושלים עבר הבניין לרשות העירייה (ב-1950), וזמן מה נערכו במקום  ישיבות מועצת העירייה.

 

אדיס דה פיליפ, שהקימה אז את האופרה הישראלית  ומנהל האופרה, שמחה אבן זהר, החלו במו"מ לקבלת האולם לצורכי האופרה, אך לאכזבתם נכנסו לבניין משרדי מס ההכנסה.  רק ב-21 במאי 1958 השתכנה בבניין  האופרה הישראלית, בהתאם להמלצות ועדה שהוקמה ע"י שר החינוך בינואר 1955 לבדוק את מצבה. במשך שנים, ובמיוחד לאחר מותה של אדיס ביולי 1978 נאבקה האופרה על קיומה, כשלרשותה עומדים תקציבים דלים והזמרים מקבלים משכורות רעב. באוגוסט 1982 ירד המסך על הצגתה האחרונה "אוקלהומה", לאחר שהמועצה לאמנות ליד משרד החינוך החליטה להפסיק את התמיכה בה.

 

משפחת שפניצקי מגרמניה, שרכשה את הבניין כבר ב-1972, רצתה להקים במקום בניין משרדים. אולם בהשפעת העירייה הוחלט להקים במקום מגדל מגורים , שימשוך דיירים לאזור הסמוך לטיילת וייתן לו תנופה. מתחת למגדל נמצא קניון, ובו אולם קולנוע, חנויות ומסעדות.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת