אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > ראשונים בעיר > גורד השחקים הראשון – מגדל שלום
ראשונים בעיר
 
גורד השחקים הראשון – מגדל שלום
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
בניין גימנסיה הרצליה
תאריך : שנת 1959
כתובת : רחוב אחד העם 9
גורד השחקים הראשון בתל אביב הוא מגדל שלום הניצב ברחוב אחד העם 9. המגדל נבנה במקום בו ניצב קודם לכן בניין גימנסיה הרצליה שנהרסה.

בשנת 1959 רכשה חברת כיכר הרצליה מהגימנסיה את הבעלות על המגרש, הרסה את מבנה הגימנסיה והחלה בבניית המגדל. הבניין אוכלס בהדרגה בסוף שנת 1965 וב-1966.

מגדל שלום תוכנן ע"י האדריכלים יצחק פרלשטיין וגדעון זיו, ונבנה ע"י היזם מרדכי מאיר שעל שם אביו שלום הוא נקרא. במגדל 33 קומות משרדים הבנויות מעל 4 קומות מרתף ו-3 קומות בהן  שכנה חנות הכלבו הראשונה בסוגה ובממדיה בתל אביב 
כל בו שלום, ומעליה היה לונה פארק שעשועים "מאירלנד" ומוזיאון שעווה שבו היו דמויות שעווה של אישים מההיסטוריה הציונית, מחוזה המדינה בנימין זאב הרצל דרך שרה אהרונסון, גיבורת ניל"י, אנשי העלייה הראשונה והשנייה מקימי תל אביב, ועד אריק שרון ומלחמת יום הכיפורים. חנות הכלבו נסגרה באוקטובר 1989 בשל קשיי נזילות. המוזיאון והלונה פארק נסגרו אף הם.

בראש הבניין בגובה 140 מ' מעל פני הים נמצאת מרפסת תצפית על תל אביב וסביבותיה.

בכניסה לבניין  קירות פסיפס שנוצרו ע"י האמנים נחום גוטמן ודוד שריר, המתארים את תהליך התפתחותה של תל אביב: קיר הפסיפס של נחום גוטמן מתאר ארבע תקופות בחיי העיר באמצעות 4 כתמי צבע: הקיר הירוק מתאר את יפו העתיקה מוקפת פרדסים עם שיירת גמלים וסירות דייגים. הקיר הצהוב מתאר תמונות מהווי החיים של אחוזת בית על רקע הדיונות הצהובות עליהן הוקמה: ד"ר חיסין על חמורו הלבן, עץ השקמה תחתיו נהגו התושבים לפוש, הגנן שמואל הגר, עומד בכיכר הפרחים הראשונה שבשדרות רוטשילד, משקה צמח שצורתו מזכירה לא-בלי-כוונה את המנורה, סמל מדינת ישראל, מאיר דיזנגוף הנמצא בישיבה בבניין העירייה, וכלי רכבו הצמוד סוסתו, קשורה לביתו, רוקעת בחוסר סבלנות. הקיר האדום במרכזו הפנס ברחוב הרצל, המריצנים, תל אביב בתנופת בנייה. הקיר הרביעי מתאר את תל אביב בשנות השלושים והארבעים, עם הנמל שנפתח ב-1936 בדמות ירח בעל פני אישה רכים ואוהבים, שזרועותיה חובקות את העיר: תל אביב הקטנה הופכת לעיר ואם בישראל.

 

הקיר השני "יפו-תל אביב דור שני" הוא פרי יצירתו של האמן דוד שריר, יליד תל אביב שלמד אמנות בתל אביב ובפירנצה. הקיר מתאר את תל אביב כפי שהיא נחווית ע"י האמן כקליידוסקופ המורכב מנופים תמונות ודמויות מהווי החיים ביפו ובתל אביב בתקופות שונות: כנסיות ומסגדים ביפו, בתיה החד קומתיים של אחוזת בית, בתי הסגנון האקלקטי של שנות ה-20 ובתי העיר הלבנה של שנות השלושים והארבעים, חגיגות העדלאידע וט"ו בשבט, ההווי היומיומי של תליית כביסה, קניות בשוק, משחקי כדור ובילוי בחוף הים,

הנוף האנושי מבני משפחתו של האמן (המודד, אביו של האמן, משפחתו בעיגול מימין) דרך הציירים נחום גוטמן וראובן רובין ודמויות המייצגות פנים שונים בחיי העיר, כמו הפסנתרנית המייצגת את חיי המוסיקה או האדריכל המייצג את הבנייה בעיר. החי והצומח מוצגים גם הם כחלק מהנוף התל אביבי: עצי דקל, שיחי צבר, שיירות גמלים נוסטלגיות לצד הכלב והחתול, המשוטטים ברחובות תל אביב או גדלים בה כחיות בית. הנחש הזוחל לאורך היצירה מסמל אולי את התמזגות העבר בתוך החוויה העכשווית. במגדל מתקיימות גם תערוכות קבועות ומתחלפות.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת