אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אתרים ועברם > כנסיית פטרוס הקדוש
אתרים ועברם
 
כנסיית פטרוס הקדוש
כותרת תמונה
הכנסייה על שם פטרוס הקדוש שעל פסגת יפו העתיקה נבנתה לפי המסורת לזכר שהותו של פטרוס הקדוש ביפו, והמופת שעשה בביתו של שמעון הבורסקי המוזכר בברית החדשה כנס החייאתה של טביתא.

באותו בית התגלה לפניו מלאך, והגיש לו מזון שאינו כשר, ובכך החלה פרידת הנצרות מהיהדות. פטרוס היה אחד משנים-עשר השליחים של ישו, ולאחר מות רבו עמד בראש הקהילה הנוצרית בירושלים ואחר כך ברומא. בכנסייה זו התארח נפוליאון בזמן מסע הכיבוש שלו בארץ ישראל בשנת 1799.

 

קדמה לכנסיה אכסניה אותה בנו הנזירים הפרנסיסקנים במאה ה-17, כדי שעולי הרגל הצליינים ינוחו וימצאו מחסה לפני צאתם לירושלים. שרידי האכסניה נמצאים בסמוך לכנסיה. הכנסייה על שם פטרוס הקדוש והמנזר הצמוד לה הוקמו על שרידי מצודה צלבנית עתיקה. היא נבנתה ע"י שני נזירים פרנציסקנים, האח סראפין מפלרמו והאח ברנדין מרומא בשנת 1888. באגף הכנסייה משולב מגדל צלבני עגול, ובחצר ניצב פסלו של לואי התשיעי מלך צרפת, שהתקדש במסורת הנוצרית בשל חלקו במסע הצלב. הכנסייה בנויה בסגנון בארוק, היא גדולה ומפוארת. היא בנויה כאולם אורך, והתקרה המעוגלת נישאת על עמודים מסיביים. בחלק האחורי של האולם, בקומה השניה - יציע לא גדול. דוכן הדרשות (אמבו) מעוטר בגילופי עץ יפים.

 

כנסיית פטרוס הקדוש הייתה הכנסייה המרכזית של העדה הקתולית ביפו עד הקמתה של כנסיית אנטוניוס הקדוש בשנת 1932. היום היא משרתת גם את העובדים הזרים החיים בישראל.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת