אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > התקפת ערבים על בית הקפה "גן הוואי"
תאריכים בתולדות העיר
 
התקפת ערבים על בית הקפה "גן הוואי"
כותרת תמונה
עוד בנושא
התחלת ההתקפה הערבית על תל-אביב במלחמת העצמאות
תאריך : 10/08/1947
ב-10 באוגוסט 1947, כחודשיים לפני החלטת האו"ם על הקמת המדינה, בסמוך לשעה 10 בלילה, פרצה כנופיה ערבית חמושה לבית הקפה "גן הוואי" שעל גדות הירקון.

כחמישים איש שהו אז בבית הקפה, רוקדים ומבלים לקול נגינת התזמורת. לפתע פרצו למקום שלושה אנשים מחופשים לחיילים בריטים, אחד מהם מצויד בתת מקלע, ופקדו על הנוכחים: "ידים למעלה". נוצרה מהומה במקום, מרבית האורחים נמלטו החוצה, בעוד הפורצים עסוקים בשוד הקופה וחדר השחקנים. כשרצו להתחיל לשדוד את באי בית הקפה שלא הספיקו להימלט, הגיעו למקום שני ערבים נוספים חמושים, אחד מהם שומר המקום, והחלו לירות לעבר השודדים. לאחר שהתפוצץ רימון שהושלך לעבר אחד היורים, ירו התוקפים לעבר הקהל ונמלטו. מהירי נהרגו 4 אנשים ו-6 נפצעו. ארבעת ההרוגים היו: השחקן מאיר תאומי שהיה גם המנהל האמנותי של המקום, הנס בוקסדורף קצין משוחרר, אברהם וינבר - אחד מבעלי בית הקפה ורינה עמיאל, תושבת ירושלים שבילתה במקום. על פי עדותה של אנינה פומרוק לבית שלוש, ששהתה במקום עם בן זוגה ובעלה לעתיד יונה קפלן, ואשר הייתה בין הפצועים מהאירוע, בעל בית הקפה, אברהים אל ביידס, תושב שיח' מוניס נורה גם הוא על ידי התוקפים, בעת שעמד על הבמה והתחנן בפניהם לא לירות.

 

לש"י, שירות הידיעות של ההגנה, הגיעו ידיעות לפני המעשה, על אפשרות של התקפת בית הקפה ע"י הכנופיה הערבית של השיך אבו-קישק, ואנשיה שמרו על המקום במשך שלושה שבועות. אולם מאחר שהתקפה לא התרחשה, הופסקה השמירה. זמן קצר אחר כך התרחשה ההתקפה. על פי הידיעות שהיו בידי ההגנה, הייתה ההתקפה חלק ממאבק פנים-ערבי בין אנשי משפחת חוסייני שביקשה להסלים היחסים בין היהודים לערבים לקראת ההצבעה באו"ם, לבין החוגים הערביים המתונים, או בשל עוינות על רקע רומנטי.

המשטרה הבריטית שחקרה את ההתקפה פסקה תחילה, כי אי אפשר לקבוע בבירור אם המתקיפים היו ערבים או יהודים תימנים, ומכל מקום ראתה באירוע ריב בין כנופיות.

 

לאחר ההתקפה נפגשו מפקדי ההגנה עם מוחמד אל הווארי, מנהיג הפלג הערבי המתון ביפו, ושני הצדדים קראו לאנשיהם ולציבור להימנע מפעולות נגד חפים מפשע. ההגנה  קראה לציבור היהודי שלא להיגרר למעשי אלימות, שיביאו להסלמה בה רצו הגורמים הערבים הקיצוניים. כרוז שפנה אל הציבור הערבי ביפו ונחתם ע"י עיריית יפו, אגודת הצעירים המוסלמים, הקלוב הספורטיבי המוסלמי, אגודת הפועלים הערבים, אגודת הספנים ואחרים קרא לו לשמור על השקט. למרות זאת בימים שלאחר ההתקפה, היו מספר תקריות בין יהודים וערבים.

 

בינתיים הגיעה ההגנה אל מורה הדרך של הכנופיה, והוא והבדואי מביתו יצאה החוליה, נורו על ידי אנשיה. כן פוצצה ההגנה בתגובה על הרצח את בית חג' רשיד אבו לבן שבפרדס אבו לבן (באזור צומת גהה היום), בו נהגו להתכנס אנשי כנופיית אבו-קישק. למרות המאמצים שלא לפגוע בחפים מפשע, נפגעו בעת הפיצוץ בנוסף לארבעת חברי הכנופיה גם שבעה בני משפחה ערבית, ששהו בבית בעת פעולת ההגנה והסתתרו בבאר, ולכן לא הבחינו בהם אנשי ההגנה שסרקו את הבניין לפני שפוצצו אותו.
 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת