אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > יריד המזרח
תאריכים בתולדות העיר
 
יריד המזרח
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך : 26/04/1934
ב-26 באפריל 1934 נפתח בטקס חגיגי יריד המזרח הראשון בחצי האי הירקוני, היריד הבינלאומי של תל-אביב וארץ ישראל.

בחגיגות היריד נחוג גם חצי יובל לתל אביב, שלכבודו הוצג מחזה על ראשית העיר, אותו חבר במיוחד לאירוע עמנואל הרומי וביים צבי פרידלנד. ביריד השתתפו 32  מדינות, וביקרו בו 600,000 איש. בין המדינות היו: בריטניה, צרפת, איטליה, בלגיה, רומניה, בולגריה, פולין, נורבגיה וסוריה. פתחו את היריד בנאומיהם הנציב העליון ארתור ווקופ וראש העיר מאיר דיזנגוף שכהן גם כיו"ר ועד היריד.  המוזמנים נתבקשו להופיע בתלבושת רשמית של פראק שחור וצילינדר.

 

פתיחת היריד הייתה שיאו של מירוץ נגד הזמן שהחל בטקס הנחת אבן הפינה שנערך במקום שמונה חודשים קודם לכן (ב-17 באוגוסט 1933). אלכסנדר יבזרוב, ממייסדי חברת מסחר ותעשיה ומיוזמי הירידים מספר בזכרונותיו, כי דיזנגוף נהג לבקר באתר הבנייה רכוב על סוס בשעות הבוקר המוקדמות כמעט מדי יום, כדי לבדוק את קצב ההתקדמות בעבודה. דיזנגוף ראה חשיבות גדולה בהקמת יריד קבע תל-אביב. הוא סבר שהיריד עשוי להפוך את תל אביב למרכז תעשייתי ומסחרי שיקשר בין המזרח התיכון ואירופה. האדריכל אריה אלחנני תכנן את מבנה השטח ואת פסל הפועל העברי שהוצב בכניסה ליריד. אדריכלים נוספים תכננו את מבני הקבע במקום בסגנון הבינלאומי. ריכרד קאופמן תכנן את הבניין המרכזי של "תוצרת הארץ" בצורת אנייה. באחד האולמות של ביתן זה הוצגה ביריד של 1934 תערוכת תמונות ונופים של תל אביב וסביבותיה שצוירו על ידי אמני ארץ ישראל. בביתן עיריית תל אביב שביריד הוצגה התפתחותה של העיר בדיאגרמות.

 

קדמו ליריד של 1934 תערוכות המסחריות שנערכו החל בשנת 1923. בשנה זו יזמה חברת "מסחר ותעשייה" את התערוכה הראשונה של תוצרת הארץ, והיא נערכה במועדון הציוני בשדרות רוטשילד 2. בתערוכה הציגו 16 חברות, ובקרו בה כ-10,000 איש. אוכלוסיית תל אביב מנתה אז רק 16,000 נפש. בשנת 1924 נערכה תערוכה בבניין בית הספר אחד העם. בשנים 1925-1926 נערכו שלוש תערוכות בשם "היריד של ארץ ישראל והמזרח הקרוב" בקרבת שכונת נווה שאנן. ב-9 באפריל 1929 נערך שוב היריד בנווה שאנן, והפעם היה היקפו גדול והצטרפו למציגים גם חברות אירופיות גדולות כמו חברת המכוניות ג'נרל מוטורס וחברת הנפט "של". החל מ-1929 פרסה הממשלה הבריטית את חסותה על התערוכות והנציב העליון נאם בפתיחה. מלבד היותם מרכז לקשרי מסחר בין אירופה והמזרח התיכון היוו הירידים גם מרכז בילוי. תזמורות ג'ז וריקודים נגנו בירידים, נערכו הצגות והוקם לונה פארק שהאטרקציה המרעישה שלו היה "קיר המוות". מספר המבקרים ב-1929 הגיע ל120,000, וב-1932 ביקרו ביריד כ-280,000 איש, והשתתפו בו 1225 מציגים, מתוכם821 מציגים מ-24 ארצות שונות. בשנה זו אימץ היריד את סמל הגמל המעופף, שסמל את הקשר בין המזרח למערב ולעולם המודרני.

 

הצלחתו של היריד ב-1932 עוררה את הממשל הבריטי ובראשו הנציב העליון, ארתור ווקופ, להקצות מקום למשכן קבע לתערוכה בחצי האי הירקוני, ליד שפך הירקון לים. החל משנת 1935 החלה התזמורת הפילהרמונית הארצישראלית בראשות ברוניסלב הוברמן לערוך חזרות בביתן הבינלאומי ביריד, ובשנת 1936 נערך בו קונצרט הפתיחה בניצוחו של ארתורו טוסקניני. מאורעות אפריל 1936 והשבתת נמל יפו במסגרת המרד הערבי העיבו על היריד שתוכנן לשנה זו, אולם למרות זאת החליטו המארגנים לקיימו. הוא אומנם נפתח ונמשך עד לסיום המועד המתוכנן, אולם קולות הנפץ שנשמעו בו מידי פעם והקשיים לנוע בדרכים פגעו בהכנסותיו. עקב המשך המשבר עד 1939 ופרוץ מלחמת העולם השנייה נאלצה לבסוף חברת מסחר ותעשייה לוותר על זכות החכירה של המקום והתערוכות פסקו.

 

בתקופת מלחמת העולם השנייה הפך האזור למחנה צבא בריטי ולאחר קום המדינה היו בו סדנאות של הצבא. ב-1959 חודשו הירידים בגני התערוכה, מזרחה לאתר המקורי. כיום קיימת תוכנית לשמר ולשחזר את הבניינים במקום.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת