אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > תיאטרון הבימה מגיע לראשונה לתל אביב
תאריכים בתולדות העיר
 
תיאטרון הבימה מגיע לראשונה לתל אביב
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
בניין תיאטרון הבימה
תאריך : 27/03/1928
ב-27 במרץ 1928 הגיעו שחקני תיאטרון הבימה, שנוסד במוסקבה 10 שנים קודם לכן ארצה, על סיפון האנייה "שמפוליון". ראש העיר דוד בלוך קידם את פניהם בברכה והביע תקוותו כי יקבעו את משכנם בתל אביב, העיר העברית הראשונה.

את ההצגות הראשונות העלו בשדרות רוטשילד 80 בבניין התא"י (התיאטרון הארצישראלי), ואחר כך - באולם "מוגרבי". ההצגה "האוצר" מאת שלום עליכם בהשתתפות אהרון מסקין זכתה להצלחה רבה. ב-1929 הייתה שחקנית הבימה חנה רובינא כוכבת השנה כאשר שיחקה בהצגה "כתר דוד" מאת קלדרון. הצגות נוספות של הבימה בשנות העשרים היו "הדיבוק" (מאת אנסקי בתרגומו של ביאליק ובבימויו של וכטנגוב), "הגולם" ו"חלום יעקב". ב-1929 עזב תיאטרון הבימה את הארץ, אבל כעבור שנתיים חזר, ומאז השתקע קבע בתל אביב. תל אביב חגגה את שובה של הבימה בהצגה השקספירית "הלילה השנים עשר" ובמסיבת-תה שנערכה לאחר ההצגה במלון פלטין.

 

העירייה הקצתה לתיאטרון מגרש במקום שנקבע ע"י תוכניס גדס ל "מרכז האזרחי". בית "הבימה" תוכנן על ידי האדריכל אוסקר קאופמן, מומחה לבניית תיאטראות שתכנן בין היתר גם את התיאטרון בברלין. ב-1935 הונחה אבן הפינה, שאותה ניתן לראות היום בקיר המזרחי של הבניין. רק כעבור עשר שנים, בשנת 1945, נחנך האולם הגדול. אולם התיאטרון תוכנן בצורת פרסה ויחד עם היציע הכיל כ-950 מקומות. עיקר הביטוי הדקורטיבי והאסתטי של הבניין היה באכסדרת העמודים הגבוהים בחזית. לפי התוכנית המקורית צריכים היו העמודים והמדרגות המעוגלות בחזית להיות מצופים שיש, אולם עקב חוסר אמצעים לא בא הדבר לידי ביצוע.

 

בשנת 1958, במלאת 40 שנה לייסוד "הבימה", העניק שר החינוך והתרבות בשם ממשלת ישראל את התואר "תיאטרון לאומי" ל"קולקטיב הבימה". באותה שנה גם שונתה חזית הבניין, על פי תוכניתם של האדריכלים דב כרמי ומלצר, ונוספה לו מרפסת תלויה על העמודים, ששיוותה לבניין אופי מודרני שהתאים יותר לשכנו שנחנך שנה קודם לכן – היכל התרבות. תוכנית זו  אפשרה הגדלת הפואייה העליון ויצירת משטח המתנה לקהל בכניסה. ב-1962 נפתח בבניין אולם הצגות נוסף שכונה "האולם הקטן" ובו כ-300 מקומות ישיבה.

 

במלאת יובל לייסוד הבימה, ב-1968, הוחלט שוב לשפץ את הבניין, ולעטוף את העמודים בלוחות זכוכית, על פי תוכניתם של האדריכלים דוד דה מאיו ויהודה לנדאו. יהודה לנדאו אף הציע לבנות במקום חניון תת-קרקעי, שיאפשר להקים מעליו רחבה עם חנויות ספרים, גלריות ובתי קפה, אולם חלק זה בתוכנית לא בוצע. השיפוץ הושלם במרץ  1970.

 

בשנת 1969 פורק הקולקטיב של התיאטרון, והוא הועבר לחסותו של חבר נאמנים.

 

היום פועלים בבניין אולמות אחדים: האולם הגדול מכיל 1000 מקומות; אולם בן 300 מקומות; הבימרתף (שהחל לפעול באורח קבוע מ-1983 ונועד להצגות תיאטרון קאמרי ונסיוני) מכיל 292 מקומות ישיבה. האולמות קרויים על שמות שחקני הבימה הוותיקים, חנה רובינא, אהרון מסקין ויהושע ברטונוב. ביוני 1983, נפתח במקום משכן רובינא, לזכר השחקנית שצוותה את תכולת ביתה לתיאטרון, ובו תעתיק של חדר האורחים בביתה וחדר האיפור שלה.

 

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת