אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > תל אביב מוכרזת כמועצה מקומית נפרדת מיפו
תאריכים בתולדות העיר
 
תל אביב מוכרזת כמועצה מקומית נפרדת מיפו
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
משטרה עירונית ראשונה בתל אביב
בחירות ראשונות למועצת עיריית תל אביב
עיריית תל אביב מקבלת סמל
ניתן לשכונה השם "תל אביב"
ייסוד חברת "אגודת בוני בתים ביפו", "אחוזת בית"
תל-אביב עירייה רשמית
תאריך : 11/05/1921
עד 1921 ניהלו את ענייני תל אביב והשכונות היהודיות האחרות ועדים שנבחרו באסיפות כלליות של התושבים. הועדים היו וולונטריים, ואמנם התושבים קיבלו עליהם את מרותם, אך לא היה להם שום תוקף חוקי.

יתר על כן, כולן היו שכונות של העיר יפו. עם התחלת השלטון הבריטי האזרחי בארץ, פעל ועד תל אביב לשנות את המעמד המשפטי של תל אביב. ב-19 ביולי 1920 ערך הנציב העליון הראשון, סיר הרברט סמואל, ביקור בתל אביב, התרשם מהיישות המיוחדת והנפרדת של תל אביב, וגילה הבנה לתביעות ההיפרדות מיפו.
ב-11 במאי 1921 הוא חתם על "פקודת מועצת עיריית תל-אביב". הפקודה קבעה את עצמאות תל אביב ע"י שהפרידה אותה מיפו, וקבעה את הגבול ביניהן.
ניתנה חוקה מיוחדת לתל-אביב של מועצה עירונית (Township) נבחרת ע"י תושביה בבחירות כלליות, ישירות, יחסיות וחשאיות, ובעלת סמכות להתקין חוקי עזר ותקנות ולהטיל מיסים. נקבעו גבולות חדשים ע"י שצורפו לתל אביב השכונות העבריות: נווה צדק, אוהל משה, מרכז בעלי מלאכה, מחנה יוסף, מחנה יהודה, וחלק מנווה שלום.

 

הפקודה היתה התגשמות החלום הציוני של מייסדי תל אביב כפי שביטא זאת כתב העת "ידיעות תל אביב" בסופרלטיבים: "עיר ואם בישראל", "גרעין של ממשלה עצמית", "ניצחון לאומי", וביטויי החזון של: "עיר עברית הראשה בכל ארץ ישראל" ו-"מרכז קולטורי ואינדוסטריאלי מן החשובים ביותר במזרח כולו".

 

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת