אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אתרים ועברם > בית הכנסת הגדול
אתרים ועברם
 
בית הכנסת הגדול
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך הקמה : 10/11/1921
טקס הנחת אבן הפינה לבניין בית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי 110 נחוג ב-ט' בחשוון תרפ"ב (10 נובמבר 1921) במעמד הרב א.י. קוק ומנחם אוסישקין. את הטקס פתח מאיר דיזנגוף, וזלמן דוד לבונטין, ראש וועד בית הכנסת, מסר סקירה מפורטת על תוכנית הבניין.

במעמד זה נמכרו למוסדות ולאישים 12 אבני יסוד כמניין שבטי ישראל למימון הוצאות הבניין. אוסישקין קנה בשם ההסתדרות הציונית אבן לזכר הרצל.

 

אולם הבנייה נמשכה עד 1928, ורבים היו העיכובים בשל מחסור באמצעים כספיים. הבנייה מומנה ע"י מכירת מגרש שהיה בבעלות הוועד, ע"י מס מיוחד של חצי גרוש לכל אמה מרובעת, שהוטל על כל מגרשי הבנייה ובאמצעות תרומות תושבי תל-אביב. הקבלן היה שמואל וילסון והאדריכל יהודה מגידוביץ. על-פי הוראת האדריכל הושקעו ביסודות המבנה כמויות אדירות של בטון מזוין, אבל את הבעיות ההנדסיות שבבניית הכיפה לא ידעו לפתור, וגם הכסף אזל. הבעיה ההנדסית נפתרה ע"י המהנדס ארפד-גוט, אשר תכנן לכיפה קונסטרוקציה מברזל, וע"י הפחח יעקב פסחוביץ, שהתקין סולם מתעגל פרי המצאתו, ואת הבעיה הכספית פתרה תרומתו של הברון רוטשילד בעת ביקורו בתל-אביב. את חלונות הויטרז' עיצב האמן בצלאל זאב רבן, שהרבה לעסוק בדמויות מן המקרא, ואת המנורה שבה גולפו שנים-עשר השבטים  עיצב האדריכל זלמן אכסלרוד. בשנות הששים של המאה הקודמת שופץ הבניין, ושונה ע"י האדריכל אריה אלחנני. הפנים שונה, ובחוץ נוספו מסביב קשתות בטון בגובה הבניין במעין ארקדה, והוא הפך למבנה מודרניסטי בטעם התקופה.

 

היה זה בית הכנסת המרכזי של תל אביב במשך שנים רבות. יש בו מקומות לאלף מתפללים, ונערכו בו תפילות באירועים חגיגיים. הוא היה מרכז לעצרות עם ולקבלת פני אורחים חשובים, ושרו בו טובי החזנים בעולם.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת